Hrvatska ipak bez novog finala i obrane zlata, Barakude zakazale kao favoriti

Hrvatska neće igrati u finalu Svjetskog prvenstva u vaterpolu.

Hrvatski vaterpolisti (Foto: AFP) (Foto:Afp)

Hrvatski vaterpolisti izgubili su u polufinalu Svjetskog prvenstva od Španjolske sa 5:6 (1:2, 1:2 , 0:2, 3:0). Bilo je to jedno slabo izdanje Barakuda, koje su iskoristile samo tri prilike od 13 kada su imali igrača više.

Hrvatska je u prve tri četvrtine postigla svega dva gola, ponajviše zahvaljujući vlastitoj neodlučnosti, ali i čudesnom vrataru Lopezu koji je branio sve i svašta.

Bila je to jedna od najlošijih utakmica hrvatske reprezentacije uopće, posebno u napadu, jer su u prve tri četvrtine zabili samo dva gola, a s tri pogotka u zadnjoj četvrtini samo su umanjili poraz.

Igrač više katastrofalnih 3:13

Od samog početka hrvatski napad bio je posve nemoćan, gotovo svi šutovi završavali su u bloku Španjolaca ili okviru gola, a ono što bi išlo u vrata obranio je solidni španjolski vratar Lopez, koji je imao devet obrana.

Realizacija igrača više bila je katastrofalna (3:13), što se nije moglo nadoknaditi ni dobrom igrom u obrani. Tek u posljednjoj dionici igre, kada su Španjolci odlučili čuvati veliko vodstvo od 6:2, proradio je hrvatski napad, Fatović je zabio za 5:6, ali se potom u zadnjih sedam sekundi nije moglo do izjednačenja.

Hrvatska tako neće obraniti naslov svjetskog prvaka, a nisu se ni već u Južnoj Koreji uspjeli plasirati na Olimpijske igre u Tokiju. Španjolska se još jednom pokazala neugodnom na Svjetskom prvenstvu za hrvatske vaterpoliste jer su i u trećem međusobnom susretu na mundijalima pobijedili Barakude.

U borbu za sedmo uzastopno odličje na svjetskoj smotri

Kod Hrvatske je Maro Joković postigao tri gola, a Xavi Garcia i Loren Fatović po jedan, dok je Maro Bijač utakmicu završio sa šest obrana. Španjolce je predvodio Mallarach s dva gola.

U finalu Svjetskog prvenstva u Gwangjuu, po drugi put u povijesti natjecanja, igrat će Španjolska i Italija. Talijani su u drugom polufinalu s 12:10 slavili protiv Mađarske.

Tek drugi put u povijesti svjetskih prvenstava Mađarske, Srbije ili Hrvatske nema u finalu!

Tako će se po tek drugi put u povijesti prvenstava dogoditi da u finalu nema ni Mađarske, ni Hrvatske i Srbije.

Hrvatska će protiv Mađarske pokušati produžiti niz osvajanja medalja na SP-ima na sedam. Niz je počeo još 2007. u Melbourneu osvajanjem zlata, uslijedile su bronce 2009. (Rim), 2011. (Šangaj) i 2013. (Barcelona), srebro 2015. u Kazanu i zlato 2017. u Budimpešti.

I za Španjolsku i za Italiju ovo će biti šesti nastup u finalu SP-a.

Italija je dosada tri puta osvajala naslov (1978, 1994, 2011), dok je Španjolska dva puta bila svjetski prvak (1998, 2001). U jedinom dosadašnjem međusobnom finalu 1994. u Rimu Italija je bila bolja sa 10-5.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA

• Hrvatska je u četvrtfinalu pobijedila Njemačku, a Španjolska Srbiju. Zanimljivo je da su puno teži posao imali naši vaterpolisti nego Španjolci.
  • Španjolska je prošle godine u Barceloni osvojila europsko srebro izgubivši od tada puno jače Srbije.
  • Za Hrvatsku već godinama igra nekadašnji reprezentativac Španjolske, Xavi Garcia.
  • Felipe Perrone je Brazilac koji s 33 godine igra za Španjolsku i jedan je od ključnih igrača. Zanimljivo, naš Vrlić je igrao s njim za Brazil pod vodstvom Ratka Rudića na OI u Riju.
  • Završila je španjolska himna, a u ovim trenucima u Gwangjuu se svira hrvatska.
  • Sve je spremno za početak!
  • 1.č. Krenula je utakmica! Španjolska će imati prvi napad.
  • 1.č. Prva dva napada na susretu završila su bez pogotka. Garcia je pucao po golu, ali nije zabio.
  • 1.č. Hrvatska je obranila igrača više! Vratnica je pomogla...
  • 1.č. Ni nakon pet minuta nema golova na utakmici. Obrane su na visini zadatka!
  • 1.č. GOL! Perrone zabija za vodstvo Španjolske! S igračem više.
  • 1.č. Imali smo dva igrača više i nitko nije imao hrabrosti pucati! Izgubili smo napad u konačnici.
  • 1.č. GOL! Španjolska kažnjava hrvatsku nedolučnost u napadu s DVOJICOM igrača više i zabija svoj drugi pogodak.
  • 1.č. GOOOOL! Konačno! Joković zabija izvana za smanjenje vodstva Španjolske.
  • KRAJ 1. ČETVRTINE!
  • 2.č. Krenula je druga dionica. Hrvatska ima prvi napad.
  • 2.č. Barakude propustile prvi napad u kojem su imali igrača više, Španjolci na drugoj strani uzvratili uslugu.
  • 2.č. GOL! Hrvatska ne koristi ni drugog igrača više, Španjolska na drugoj strani zabija za 3:1.
  • 2.č. Novi promašaj Hrvatske u napadu. Lopez brani pokušaj Fatovića.
  • 2.č. GOL! Španjolska odlazi na +3 minutu i pol prije kraja druge četvrtine!
  • 2.č. GOOOOL! Xavi Garcia zabija za 2:4.
  • 2.č. Velika obrana španjolskog vratara Lopeza u završnici prvog dijela. Ostaje +2 za Španjolsku!
  • KRAJ 2. ČETVRTINE!
  • 3.č. Krenula je 3. četvrtina! Španjolska ima prvi napad.
  • 3.č. GOL! Nakon novog neiskorištenog igrača više, Hrvatska prima pogodak i Španjolska odlazi na 5:2.
  • 3.č. Peterac za Španjolsku!
  • 3.č. GOL! Bijač je imao loptu na ruci, ali je lopta ipak završila u golu. Španjolska zabila za +4.
  • 3.č. Hrvatska nastavlja s promašajima u napadu, u obrani imamo dosta sreće. Ne izgleda dobro minutu i pol prije kraja treće dionice.
  • 3.č. Hrvatska pogađa vratnicu na kraju treće četvrtine. Španjolska ima +4 i na pragu je finala!
  • Hrvatska nije postigla pogodak u trećoj dionici, ponajviše zahvaljujući sjajnom vrataru Lopezu i blokiranim udarcima španjolskih igrača.
  • 4.č. Krenula je posljednja četvrtina. Hrvatska ima prvi napad.
  • 4.č. GOL! Tračak nade za Hrvatsku. Joković zabija za 3:6.
  • 4.č. Dva napada u kojima smo imali jako dobru priliku da zabijemo, ali španjolska mreža ostaje netaknuta. Četiri minute do kraja +3 za Španjolce.
  • 4.č. Gotovo je. Hrvatska ne koristi još jednog igrača više, dvije minute su do kraja, a Španjolska ima +3.
  • 4.č. GOL! Joković zabija ali minuta i pol je do kraja.
  • 4.č. Otvorila se mini prilika za povratak, no Jokovićev udarac bio je blokiran i Španjolci imaju loptu 30 sekundi prije kraja.
  • 4.č. GOL! Joković zabija za 6:5 14 sekundi prije kraja.