Onog trenutka kada krene prvo plivanje po loptu, Hrvatska će se upisati u povijest europskog vaterpola kao prva zemlja koja dvaput u nizu organizira Europsko vaterpolsko prvenstvo.
Još uvijek su svježe uspomene iz Spaladium Arene i sjajne atmosfere koja je nosila Barakude do naslova prvaka Europe. U trenutku dok je 10-ak tisuća ljudi uživalo i slavilo europsko zlato u Splitu, nitko nije mogao ni zamisliti da će se ta medalja braniti u - Hrvatskoj.
Izabranici Ivice Tucka trebali su kao aktualni prvaci Europe nastupiti u Izraelu, predviđeni grad domaćin bio je Netanya, ali ratne okolnosti u toj zemlji dovele su do toga da European Aquatics - krovna europska organizacija za vodene sportove - promijeni domaćinstvo i tu je u priču uletjela Hrvatska.
Spremno je reagirao Hrvatski vaterpolski savez i evo nas tu, u odbrojavanju dok ne krene drugi uzastopni vaterpolski Euro u Hrvatskoj.
Novi sustav natjecanja trebao bi povećati neizvjesnost
Osim što je ovo prvi put da se Europsko vaterpolsko prvenstvo uzastopce igra u istoj državi, ovaj Euro specifičan je i po tome što se značajno razlikuje od dosadašnjih turnira po formatu natjecanja.
Naime, European Aquatics je odlučila promijeniti sustav, s ciljem da dobijemo neizvjesnije utakmice već od prvog kola.
Dvije Divizije, Hrvatska u jačoj
Reprezentacije su sad podijeljene u dvije divizije odnosno dvije jakosne skupine. Jedini kriterij za podjelu bilo je prošlo Europsko prvenstvo, pa tako sad Diviziju 1 čini osam najboljim momčadi s tog Eura (dakle, svi četvrtfinalisti), a svi ostali su u Diviziji 2. Primjerice, iz tog razloga je aktualni olimpijski pobjednik, reprezentacija Srbije, u Diviziji 2 (jer su odigrali katastrofalno EP u Splitu).
U Diviziji 1 su skupine A i B, a u Diviziji 2 skupine C i D.
Imperativ je jedno od prva dva mjesta
Hrvatska se nalazi u Diviziji 1 u skupini A u kojoj su još i Španjolska, Francuska te Crna Gora. U skupini B su Grčka, Mađarska, Italija i Gruzija.
Pored Srbije, u skupini C su Njemačka, Izrael i Malta, dok skupinu D tvore Slovačka, Nizozemska, Slovenija i Rumunjska.
Izravni plasman u četvrtfinale će izboriti dvije prvoplasirane reprezentacije iz skupina A i B, dok će oni koji završe na trećem i četvrtom mjestu u nokaut-fazi, tzv. lažnoj osmini finala, razigravati protiv reprezentacija koje završe na prva dva mjesta u skupinama C i D. Pobjednici tih utakmica plasirat će se u četvrtfinale.
Vijesti s Europskog prvenstva u vaterpolu 2024. pratite na GOL.hr-u uz ponosnog sponzora hrvatskog vaterpola - TELEMACH HRVATSKA