Ljudi moji, pa je li to moguće: Jedan igrač, pet utakmica - devet golova!

Predvođena sa svoja 'četiri mušketira' Tiganom, Giresseom, Fernandezom i neponovljivim Platinijem Francuska je osvojila svoj prvi veliki trofej...

gol expired (Foto:DNEVNIK.hr)

'Brkatom frajeru' nisu klecala koljena: Robben to ne smije ni u snu!

1984., Francuska: 'Tricolori' na krilima Platinija, 'Juga' kanta za napucavanje

Francuska je drugi put bila domaćin Eura i prvi je put u povijesti osvojila jedan od dva najveća trofeja u svijetu nogometa. Bilo je to možda i najuspješnije prvenstvo do tada. Igrao se sjajan nogomet, stadionu su bili puni, a turnir je prošao gotovo bez huliganskih ispada, koji su tih godina u Europi bili česta pojava. Sustav natjecanja se ponešto promijenio. Za razliku od Italije, uvedeno je polufinale. Iz skupina dalje su išle dvije momčadi. Također, reprezentacije su sve tri utakmice po skupinama igrale u različitim gradovima. Na taj način željelo se postići da gledatelji imaju priliku vidjeti što više reprezentacija i nogometaša na djelu, što se pokazalo pravim potezom i do danas je ta ideja zadržana.

Kvalifikacije za Euro nikada nisu bile neizvjesnije. UEFA je upravo nakon ovih kvalifikacija donijela pravilo da se sve utakmice posljednjeg kola u skupini moraju igrati u isto vrijeme. Portugal je u posljednjem kolu pobijedio Sovjetski Savez golom iz jedanaesterca i za bod ga pretekao na ljestvici. Španjolska otišla na Euro zahvaljujući boljoj gol-razlici od Nizozemske. Svjetski prvak Italija završila je tek četvrta u skupini iza Rumunjske, Švedske i Čehoslovačke. Sjeverna Irska dvaput je pobijedila viceprvaka svijeta Zapadnu Njemačku, ali je na kraju ispala zbog lošije gol-razlike. Nijemci su protiv Albanije u posljednjem kolu postigli pobjednički gol vrijedan plasmana na Euro jedanaest minuta prije kraja utakmice. Strijelac je bio Gerd Strack.

Možda i najdramatičniji plasman na Euro izborila je Jugoslavija pogotkom u sudačkom vremenu protiv Bugarske u posljednjem kolu. Utakmica se igrala na splitskom Poljudu, a gol za 3:2 zabio je Ljubomir Radanović. Utakmica je ostala upamćena i po legendarnom uskliku komentatora Mladena Delića: „Ljudi moji, pa je li to moguće!"

Junak utakmice zapravo je bio vratar Hajduka Zoran Simović, koji je branio moguće i nemoguće. Bugari su imali bezbroj šansi, ali Simović je branio u transu i držao svoju momčad u igri do posljednje minute. Na kraju se ispostavilo da bi možda bilo bolje da je Simović propustio koju loptu. Naime, Jugoslavija je na Euru doživjela pravi debakl, baš se propisno osramotila. Pod vodstvom izbornika Todora Veselinovića bila je zadnja u skupini s Francuskom, Danskom i Belgijom bez osvojenog boda i s gol-razlikom 2:10. Posebice je bolan bio poraz od Danske koja je slavila sa 5:0. Francuska je opravdala status prvog favorita turnira. Na čelu sa svoja „četiri mušketira“ Jeanom Tiganom, Alainom Giresseom, Luisom Fernandezom i velikim Michelom Platinijem uvjerljivo je osvojila prvo mjesto u skupini. Danska je bila druga.

U drugoj skupini Španjolska je zauzela prvo mjesto, Portugal je bio drugi, Zapadna Njemačka, drugi favorit turnira, tek treća, a Rumunjska četvrta. Poslastica je došla u polufinalu. U najboljoj i najdramatičnijoj utakmici turnira Francuska je pobijedila Portugal sa 3:2 nakon produžetka. Francuzi su poveli golom Domerguea (24), Jordao je izjednačio u 74. minuti. Isti igrač doveo je Portugal, u čijem je dresu briljirao Benficin čarobnjak Fernando Chalana, u vodstvo u 98. minuti. Domergue je izjednačio u 114., a erupciju oduševljena na vrućem Velodromeu izazvao je Michel Platini minutu prije kraja produžetka. U drugom polufinalu Španjolska i Danska su odigrali 1:1 nakon 120 minuta igre. „Furija“ je prošla u finale boljim izvođenjem jedanaesteraca. Tragičar je bio čuveni Preben Elkjær Larsen, koji je tog ljeta iz Lokerena prešao u Hellas Veronu i odveo je do prvog i zasad jedinog naslova prvaka Italije.

Francuska je u finalu na Parku prinčeva slavila sa 2:0 golovima Platinija i Brune Bellonea. Platini je odigrao Euro kao nitko prije a ni poslije njega. Svojim „vanzemaljskim“ igrama potvrdio je status ponajboljeg nogometaša svoga doba, ali i svih vremena. Trenutačni predsjednik Uefe bio je strijelac u svih pet utakmica, ukupno je postigao devet pogodaka, što je do danas nedostignuti rekord. Imao je i dva perfektna „hat-tricka“. Naravno da je izabran za najboljeg igrača turnira.

Najbolji strijelac turnira: 9 – Michel Platini (FRA)

Igrač turnira: Michel Platini (FRA)

Momčad turnira: Harald Schumacher(NJEM), João Pinto (POR), Karlheinz Forster (NJEM), Morten Olsen (DAN), Andreas Brehme (NJEM), Fernando Chalana (POR), Jean Tigana (FRA), Michel Platini (FRA), Frank Arnesen (DAN), Rudi Völler (NJEM), Alain Giresse (FRA)

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.