Nogomet
SPORTOVI
Nogomet
'Penal' za vječnu slavu!

'Brkatom frajeru' nisu klecala koljena: Robben to ne smije ni u snu!

U trećem serijalu o povijesti Eura donosimo priče s turnira 1976. i 1980., gdje su slavili Čehoslovačka i Zapadna Njemačka...

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

>> 'Juga' pala protiv SSSR-a: Jerković 'slomio' Francusku, ali ne i Jašina!

>> Svijetu se predstavio neponovljivi strijelac - 'Bomber der Nation'

1976., Jugoslavija: Dieter Müller i Panenka zasjenili velikane!

Na finalnom turniru petog Europskog prvenstva sudjelovali su Jugoslavija, Zapadna Njemačka, Nizozemska i Čehoslovačka.
Nijemci su bili aktualni svjetski prvaci, a Nizozemci viceprvaci. Prvi i jedini put dogodilo se da se u sve četiri utakmice turnira pobjednik saznao tek nakon produžetka ili jedanaesteraca, koji su uvedeni umjesto ponavljanja finalne utakmice. Turnir je ostao upamćene i po tome što je na njemu Čeh Antonin Panenka patentirao svoju glasovitu „panenku“, specifični udarac iz jedanaesterca.

Čehoslovačka je iznenađujuće svladala favoriziranu Cruyffovu Nizozemsku 3:1 na Maksimiru. Naravno, nakon produžetka.
U drugom polufinalu Nijemci su na sebi svojstven način šokirali Jugoslaviju. Kobnim se pokazao debitant Dieter Müller. Jugoslavija je golovima Danila Popivode  Drgana i Džajića povela 2:0 u prvom poluvremenu, ali Nijemci se ne predaju, pa izjednačuju pogocima Heinza Flohea (64) i Dietera Müllera (82), koji je tri minute prije zamijenio Wimmera. Müller u produžetku zabija još dva gola i Nijemci prolaze u finale s pobjedom 4:2.

Finale se igralo na beogradskoj Marakani. Nijemci su ponovno loše otvorili utakmicu, Čehoslovačka je baš poput Jugoslavije povela 2:0 golovima Jána Švehlíka i Karola Dobiaša. U prvom poluvremenu smanjio je Dieter Müller, a u posljednjim sekundama utakmice izjednačio je Bernd Hölzenbein. U produžetku se nije mijenjao rezultat, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. U četvrtoj seriji Uli Hoeneß je promašio, a za Čehoslovačku zadnji je pucao spomenuti Panenka. Ako pogodi, prvaci su Europe, ako ne, Nijemci imaju šansu izjednačiti.

Uzbuđenje se osjeća u zraku, svima je zastao dah, svima drhte noge, i gledateljima i suigračima, ali ne i „kurčevitom“ Čehu. Brkati „frajer“ odlučio je svijetu pokazati udarac koji je prije toga znao ponekad izvesti u čehoslovačkoj ligi. Odlučio je staviti „točku na i“ u velikom stilu. Zaletio se, zamahnuo, sačekao Maiera da padne i onda lagano potkopao loptu koja u laganom luku prelazi preko slavnog, ali u tom trenutku nemoćnog njemačkog golmana. Rođena je „panenka“. Ostalo je povijest. U utakmici za treće mjesta Nizozemska je pobijedila Jugoslaviju 3:2.

Najbolji strijelac turnira: 4 - Dieter Müller (NJEM)

Igrač turnira: Dieter Müller (NJEM)

Momčad turnira: Ivo Viktor (ČSSR), Ján Pivarník (ČSSR), Ruud Krol (NIZ), Jaroslav Pollak (ČSSR), Anton Ondruš (ČSSR), Franz Beckenbauer (NJEM), Rainer Bonhof (NJEM), Zdeněk Nehoda (ČSSR), Dieter Müller (NJEM), Antonin Panenka (ČSSR), Dragan Džajić (JUG)

1980., Italija: Ukazao se 'Plavi Anđeo', debi Lothara Matthäusa

Prvi je put domaćin izabran prije Eura i time je automatski izborio nastup na Euru. Također, prvi je put na finalnom turniru nastupilo osam reprezentacija koje su podijeljene u dvije skupine. Pobjednici skupina igrali su u finalu, a drugoplasirani za treće mjesto. U Skupini A bili su: Zapadna Njemačka, Čehoslovačka, Nizozemska i Grčka. Njemačka je suvereno osvojila prvo mjesto. Nijemci su u prve dvije utakmice pobijedili Čehoslovačku i Nizozemsku, a remizirali (0:0) u nebitnoj utakmici protiv Grčke.

U Skupini B igrali su: Belgija, Italija, Engleska i Španjolska. Posljednja utakmica između Belgije i Italije odlučivala je o prvom mjestu. Talijanima je trebala pobjeda, Belgiji je bio dostatan i remi. Talijani su napadali, ali Jean-Marie Pfaff „zaključao“ je svoja vrata, pa je na kraju bila „nula“. Belgija je iznenađujuće otišla u finale.

Njemačka je u finalu slavila sa 2:0, a igrač odluke s dvama pogocima bio je korpulentni napadač HSV-a, poznat i po nadimku „zvijer“ - Horst Hrubesch. Nijemci su na turniru predstavili svoje dvije nove zvijezde, dvadesetogodišnjeg Bernda Schustera i godinu dana mlađeg Lothara Matthäusa. „Plavi anđeo“ kolosalno je odigrao Euro, posebice je sjajan bio protiv Nizozemske, kada je triput asistirao za „hat-trick“ Klausa Allofsa. Na istoj utakmici Matthäus je debitirao na Eurima. Schuster je izabran za igrača turnira, iste je godine izabran za drugog najboljeg igrača Europe, iza njegova sunarodnjaka Karl-Heinz Rummeniggea. Nakon Eura za goleme je novce prešao iz Kölna u Barcelonu.

Schuster je bio jedan od najboljih nogometaša svoje epohe, ali i nadaleko poznat po svojem teškom karakteru. Kasnije se „zakačio“ s izbornikom Juppom Derwallom, pa je već sa 24 godine okončao reprezentativnu karijeru. Odigrao je samo 22 utakmice za Njemačku. Mlađahni Matthäus na svojem prvom velikom turniru dobio je tek „mrvice“, ali je nagovijestio veliku karijeru.

Najbolji strijelac turnira: 3 - Klaus Allofs (NJEM)

Igrač turnira: Bernd Schuster (NJEM)

Momčad turnira: Dino Zoff (ITA), Claudio Gentile (ITA), Karlheinz Forster (NJEM), Gaetano Scirea (NJEM), Hans-Peter Briegel (NJEM), Jan Ceulemans (BEL), Marco Tardelli (ITA), Bernd Schuster (NJEM), Hansi Müller (NJEM), Karl-Heinz Rummenigge (NJEM), Horst Hrubesch (NJEM)

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite GOL.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider