Iako je Nikica Jelavić u svojoj prvoj bečkoj sezoni ostao u sjeni Hoffera i Maierhofea, čelnici Rapida odlučili su ga ostaviti u svom kadru i za sljedeću sezonu, otkupivši ugovor od Waregema za manje od 200 tisuća eura.
>> Godine patnje: Odbačen zbog Rukavine i 'polovnog' Latvijca
Bilo je to vrlo znakovito, jer Rapid je odmah, u ljeto 2009. godine, unovčio nesvakidašnju kampanju fantastičnog napadačkog dvojca, začinjenu s 56 zgoditaka koje su zajedno postigli u svim natjecanjima. U to vrijeme najveća nada austrijskog nogometa, Erwin Hoffer, prodan je u Napoli za gotovo 5 milijuna eura, dok je gorostas Stefan Maierhofer, nekako logično, za nešto manje od 2 milijuna eura otišao na Otok, u redove novog premierligaša Wolverhamptona.
Činjenica da je Pacult od zarađenog novca uložio tek pola milijuna eura u ofenzivnu liniju (konkretno Albanca Salihija kupljenog od Rieda, ne računajući prosječnog Konrada dovedenog kao backup), značila je da se Nikici Jelaviću vjeruje u potpunosti. Bajka Čapljinca, svjesnog da je preko noći praktički postao udarna igla kluba, mogla je početi. I doista je ubrzo počela... Jelavić u prvih mjesec dana sezone najprije zabija tri gola u dva europska pretkola, a zatim u potpunosti osvaja srca navijača 'zeleno-bijelih'. Rapid u posljednjem kolu playoffa za novoformiranu Europsku ligu čeka Aston Villu. Trener Pacult, želeći osloboditi svoju momčad pritiska, u najavi izjavljuje:
„Imate priliku upisati se u povijesne knjige.“
Dictum - factum. Jelavić u Beču zabija Englezima već u 15. sekundi, čime postiže najbrži pogodak najtrofejnijeg austrijskog kluba u više od 110 godina klupske povijesti. Rapid do kraja utakmice uspijeva održati prednost 1:0 i u Birmingham putuje s optimizmom...
A tamo, Villa okreće zaostatak i u završnicu ulazi rezultatom 2:0, koji joj znači prolaz. Tada na scenu stupa Jelavić, koji nadmudruje obranu domaćina i Rapidu donosi pogodak vrijedan toliko željene europske jeseni. I sam Jelavić je presretan, iako i dalje nogama čvrsto na zemlji:
„Golovi Aston Villi su vrhunac moje dosadašnje karijere, ali pritisak koji se stvorio prema meni smatram pozitivnim, jer znam da moram biti zamjena klupskim zvijezdama koje su otišle. Tako će i biti, a naravno da se nadam kako će me radi toga hrvatski izbornik nagraditi pozivom u reprezentaciju.“
Ako je Bilić tog trenutka dvojio, Jelavić se ekspresno potrudio da ga još jednom razuvjeri i 'opameti'. Bečani su u Europskoj ligi svrstani u skupinu s HSV-om, Celticom i Hapoelom, a Jelavić u prva dva kola zabija dva puta, Nijemcima u velikom trijumfu 3:0 i Škotima za veliki bod austrijske momčadi na Celtic Parku.
Slaven Bilić reagira zvanjem Jelavića u nacionalnu vrstu za prijateljski susret s Katrom i završnu kvalifikacijsku utakmicu u Kazahstanu. Jelavić u debiju na Kantridi u sudačkoj nadoknadi zabija za 3:2 protiv Katra i spašava Slavena Bilića nove porcije kritika ionako ljute javnosti. Nekoliko dana kasnije, Jelavić u Astani ulazi s klupe u 77. minuti i bilježi svoju drugu, a prvu službenu 'kapicu' za Hrvatsku.
Jelavić se vraća u klub i nastavlja u golgeterskom tonu. Motiv su, osim hrvatskog dresa, i tek rođeno dijete, kao i novi nadimak koji mu pridaju Austrijanci. 'Čovjek od 5 milijuna eura' – najmanje toliko je, naime, Jelavić donio na Gerhard Hanappi stadion pogocima Aston Villi.
U domaćoj ligi Rapid se za titulu više ne bori samo sa Salzburgom, nego i sve boljim gradskim rivalom Austrijom, a igranje na tri fronta teško pada Pacultovim učenicima. Ne i Nikici Jelaviću, koji trpa iz kola u kolo, a vrhunac doživljava s dva pogotka Celticu u oproštaju Rapida od Europe.
Interes renomiranih klubova iz jačih liga sve se više spominje. Svježe žrtve HSV i Celtic, ali i Sunderland, Blackburn, Rangersi, Benfica... Nema tko nije iskazao simpatije prema Nikici, koji jesenski dio sezone završava s nevjerojatnih 18 pogodaka. Jedan u Kupu, osam u ligi i za kraj, impresivnih devet pogodaka u Europi, kojih bi bilo i više da je primjerice ušla jedna lopta (k)od tri vratnice protiv Hapoela. Jela je zabio tri Celticu, dva Villi i jedan HSV-u, a fanove Rapida jednako su obradovali i pogoci Sturmu ili Austriji Beč. Posebno je upečatljiv bio volej u demoliranju gradskog rivala 4:1, kad je Nikica igrao sa zaštitnom maskom na licu, a kojeg možete vidjeti u posljednjem videu, zajedno sa svim ostalim golovima Jelavića u majici bečkog kluba.
Lokalni medijii su u deliriju, Jelavića već uspoređuju s legendarnim Tonijem Polsterom, a trener Pacult smiruje:
„Jela se razlikuje od Polstera, ima drugačije kvalitete. Aktivan je, više se kreće... Još je mlad, vjerujem da će s vremenom biti dodatno efikasniji“, pomalo proročanski danas djeluju riječi Petera Paculta.
Nakon zimske stanke, u kojoj se Rapid uspio otrhvati naletima brojnih interesenata - prije svih, Sunderlanda, HSV-a i Celtica - Jelavić ponovo blista. Niti operacija vratne kralježnice tijekom zime, niti fraktura nosa iz duela sa Salzburgovim braničem Sekagyom početkom ožujka, nisu ga zaustavili. Nikica u drugom dijelu sezone zabija 10 ligaških pogodaka, te jedan u Kupu, ali Rapid opet ostaje bez naslova. Premda s najboljim napadom lige i trojkom Jelavić-Hoffman-Salihi koja je skupa zabila 55 pogodaka, 'rapidleri' završavaju tek treći, iza Salzburga i Austrije Beč.
Jelavić sezonu snova skončava na brojci od 29 golova i 11 asistencija u 48 utakmica. U strijelce se u prosjeku upisuje svakih 135 minuta, a podatak da je Rapid u utakmicama u kojima je Nikica zabijao upisao 18 pobjeda, 4 remija i tek jedan poraz (onaj slatki od Aston Ville), znači jedno – Hoffera i Maierhofera u 'zelenom' dijelu Beča više se ne sjeća nitko. No, luda sezona Nikice Jelavića znači i da Hrvatska polako, ali sigurno dobiva vrhunskog napadača.
Odlazak iz Rapida sve je izvjesniji, tome u prilog ide i tekst ozbiljnog Kuriera krajem travnja 2010. godine.
„Jelavić je u Rapid stigao za samo 170 tisuća eura odštete iz Waregema, a sjajnom sezonom postao je popularan kao Erwin Hoffer, na čijem je transferu Rapid lani zaradio 4 milijuna eura. Jelavić vrijedi još više, jer posebno se cijeni njegovih 9 pogodaka u Europi. Ne zaboravimo ni da je u siječnju HSV doveo Van Nistelrooya, tek nakon što je Rapid stopirao transfer Jelavića u njemački klub. To dovoljno govori o vrijednosti Nikice Jelavića“, pisali su tada u Kurieru.
Mnogi Jelavića guraju prema Njemačkoj, kao prirodnoj stepenici više u odnosu na austrijsku Bundesligu. Međutim, Jelavićev san je Otok. Zanimanje nekih engleskih premierligaša postoji, no sve ozbiljnije u utrku za Nikicom uključuju se Glasgow Rangersi. O tome piše čak i Englezi, dodajući da će Jelavić zbog tri gola Celticu u startu imati status heroja na Ibroxu...
Kampanju 'Jelavić u Rangersu' začinio je i sam Jela, javnim priznanjem kako misli da je zaslužio odlazak svojim igrama i golovima, te da ga posebno privlači mogućnost igranja u Ligi prvaka. Vrhunac su medijski istupi bivše ikone Gersa i hrvatske reprezentacije Dade Prše, kao i Slavena Bilića.
„Dovođenje Jelavića bio bi odličan potez Rangersa. Riječ je o vrlo dobrom igraču, koji je moćan, snažan i ne boji se duela s protivničkim braničima kad je lopta u zraku. Također, Jelavić je mentalno jak, a to je ključni preduvjet da biste uspjeli u Škotskoj“, rekao je Pršo, a Bilić prisnažio usporedbom Prše i Jele:
„Nikica je vrlo sličan Dadi, fizički i psihički jak, vrlo opasan i sposoban zabiti. Pršo je jedan od najinteligentnijih napadača koje sam vidio i ne kažem kako je Jelavić isti, ali profil im je dosta sličan, kao i rana faza njihovih karijera. Jelavić je imao velikih problema s ozljedama, no vratio se u velikom stilu... Daje sve od sebe, zabija golove, a također odrađuje prljav posao ako je potrebno. Ne ostavlja ti drugu mogućnost nego da ga voliš“, poentirao je Bilić.
Saga Rangersa i Rapida oko Jelavića i službeno je započela... Dolazili su Škoti u Beč s 3.5 milijuna funti, ali i odlazili praznih ruku, jer su Austrijanci tražili 500 tisuća više. Rangersima je Nikica trebao hitno, za skorašnje kvalifikacije Lige prvaka, a Rapidu također, samo u Europskoj ligi. Jelavić je, unatoč izjavama da bi volio napraviti korak naprijed u karijeri, svoj posao u međuvremenu odrađivao maksimalno profesionalno. Za vrijeme 30-dnevnog natezanja na relaciji Glasgow-Beč, Nikica je zabio četiri europska pogotka (po dva litavskoj Suduvi i bugarskom Beroeu), uz još dva ligaška. U kolovozu im je dodao i svoj drugi zgoditak za Hrvatsku, pogodivši za 1:1 na prijateljskom gostovanju kod Slovaka.
Nekoliko dana kasnije Rangersi objavljuju kako su sve dogovorili i s Jelavićem i s Rapidom, no onda su im iz bečkog kluba odgovorili da ipak ne puštaju svog glavnog igrača, jer u predvečerje novog dvomeča s Aston Villom za ulazak u Europsku ligu nemaju vremena pronaći adekvatnu zamjenu... Taj krajnje nekorektni potez razljutio je i razočarao Jelavića, koji navodno odbija nastupiti protiv Aston Ville, ne bi li mogao zaigrati za Rangers u Ligi prvaka. Pronađe li se, dakako, na kraju dogovor koji će zadovoljiti sve.
Postoje indicije kako su cijelu priču majstorski 'odigrali' iz Rapida, ne bi li eventualno isforsirali bijes navijača Rapida prema Jelaviću, a skrenuli pozornost s prodaja tri najbolja prvotimca u kratkom periodu. Zvuči logično, uzmemo li u obzir da su Jelavića zamijenili besplatni nizozemski 'veteran' Vennegoor of Hesselink, te mladi Nuhiu plaćen oko 70 tisuća eura... Kako god, Jelavić je 21. kolovoza službeno postao igrač Glasgow Rangersa. Odšteta Rapidu iznosila je oko 5 milijuna eura, a Nikica je napokon završio na toliko željenom Otoku...
Treći i posljednji dio priče o Nikici Jelaviću, statusu heroja na Ibroxu, a potom i Goodison parku, uz titulu ponajbolje zimske kupovine u povijesti engleskog nogometa, donosimo u nedjelju.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.