Podsjećamo, Osijek svoj europski put započinje već 5. srpnja gostovanjem u Andori kod Santa Colome, dok Slaven Belupo u 2. pretkolu kvalifikacija za Europsku ligu igra s pobjednikom susreta između Škendije i Portadowna.
>> Doznajte sve o čudu iz Divlje šume i rekorderu koji je zastrašio Camp Nou!
SANTA COLOMA:
Santa Coloma dolazi iz istoimenog predgrađa andorske prijestolnice Andorre la Velle. Klub je osnovan 1986. godine, a sa šest naslova prvaka, devet Kupova i četiri Superkupa, najuspješniji je u Andori. Ipak, prošle sezone Santa Coloma završila je druga, iako je poslije regularnog dijela sezone u kojem se igra 14 utakmica (sudjeluje osam klubova) bila vodeća. Nakon doigravanja prvak je postao Lusitanos, a Santa Coloma morala se zadovoljiti titulom 'vicepravaka' i osvajanjem Kupa.
Zanimljivost je kako Santa Coloma ima i gradskog imenjaka – Unio Esportivo Santa Colomu ili jednostavnije UE Santa Coloma. I oni će ovog ljeta igrati u Europi, njihov protivnik je Twente. U Santa Colomi su svjesni kako nemaju šanse protiv Osijeka i gotovo sigurno nisu pretjerano zadovoljni, jer su za razliku od 'gradskog rivala' dobili ipak manje atraktivnog protivnika. A i na spomen Hrvata već im je vjerojatno muka i prva asocijacija koja im se pojavi pred očima su - bengalke...
Ovo će im biti deveti izlazak na europsku scenu. Dakako, nikada nisu prošli. No, barem se mogu pohvaliti jednom pobjedom: prije pet godina slavili su 1:0 protiv Maccabija iz Tel Aviva, zbog čega ih poraz 0:4 u Izraelu nije ni najmanje zabolio. U preostalih 15 utakmica u kvalifikacijama za Ligu prvaka ili Europsku ligu upisali su isto toliko poraza. Zabili su tek devet golova, primili okruglih – 50.
Prošlog ljeta poraženi su s ukupno 0:4 od Dudelangea (Luksemburg), stoga je jasno kako Osječani ne bi smjeli imati ni najmanjih problema. Po transfermarktu, tek jedan igrač ima tržišnu vrijednost. Riječ je o 37-godišnjem Txemi, sa 71 nastupom za Andoru, čije biste usluge morali platiti 50 tisuća eura. Njegov vršnjak je i branič Juli Fernandez, strijelac povijesnog gola protiv Maccabija iz Tel Aviva.
Trener Santa Colome je 52-godišnji Španjolac Luis Blanco Torrado, koji igra 4-4-2, međutim s Osijekom će vjerojatno napadači biti sve, samo ne napadači. U kadru Torrado ima 10 stranaca – pet Argentinaca, tri Španjolca, te po jednog Portugalca i Čileanca. Svim tim igračima, osim što dolaze iz nogometnih nacija, zajednički je i razlog zbog kojeg su u Andori. Naravno, mislimo na upitnu kvalitetu.
Za kraj, recimo kako je Santa Coloma u reprezentaciji Andore zastupljena s petoricom igrača. Još sedam njih je 'na čekanju'.
ŠKENDIJA 79:
Škendija dolazi iz Tetova. Igraju na Gradskom stadionu od 15 tisuća mjesta, kojeg dijele s gradskim (Teteks) i lokalnim rivalom (Renova). Baš Renova izbacila je Rijeku prije četiri godine iz Intertoto Cupa, stoga Slaven Belupo mora biti na oprezu bude li igrao s Makedoncima.
Doduše, klub je zapravo 'albanskog predznaka'. Osnovali su ga, 1979. godine, Albanci iz Tetova. Zbog prilično nacionalističke prošlosti njenih osnivača i navijača, Škendija je u vrijeme kad je Makedonija bila dio Jugoslavije, često puta kažnjavana, a na kraju joj je zabranjen i rad. Klub je nastavio normalno funkcionirati poslije raspada bivše države, u sklopu Makedonskog nogometnog saveza. Krenuli su od 4. lige, a u najvišem rangu pojavljuju se 1996. i 2000. godine, no odmah se vraćaju među drugoligaše. Opet su uspjeli uhvatiti prvoligaško društvo 2004., zadržali se čak četiri sezone, pa još jednom ispali. I onda, fenomenalni uspon Škendije – u sezoni 2009/2010 pokorili su drugoligašku konkurenciju i u povratničkoj kampanji među prvoligaše uzeli prvi povijesni naslov. Osvojili su tada i Kup, te napravili nešto slično kao Ludogorets u Bugarskoj.
Predvodili su ih u toj sezoni Sali, Emini i Hasani, koji su zajedno postigli 36 pogodaka. Potonji, Ferhan Hasani, brzonogi napadač kojem je 21 godina, prodao se prošle zime u Wolfsburg za više od 600 tisuća eura. Još dvojica domaćih klinaca otišla su u Zapadnu Europu, 19-godišnji branič Xhelil Abdulla u nizozemki De Graafschap, a godinu dana mlađi napadač Valmir Nafiu u Basel.
Trener Škendije je Qatip Osmani, rođen u Hrvatskoj, a nekoć igračka ikona kluba s preko 150 golova u dvije odvojene epizode (1993.-1998., 2000.-2006.). Osmani je na klupi Škendije od 2008. godine, što znači da ih je vodio u prošlogodišnjim kvalifikacijama za Ligu prvaka, kad su u svom europskom debiju doživjeli katastrofu od Partizana – 0:5 u dvije utakmice. Osmani najviše koristi formaciju 4-4-2 ili 4-3-3, a danas ima puno slabiju momčad, u kojoj je jedini stranac srpski defenzivac Nikitović, jer u tu kategoriju nismo svrstali Albanca Tahitija i Hrvata Jusufija. Potonji je bivši junior Dinama, ime mu je Plumb, nekad je glasio kao veliki talent, no nije se nametnuo u Maksimiru. Bio je kasnije u Domžalama, a pretprošle sezone i u Hrvatskom Dragovoljcu.
Osmani se možda ne može pohvaliti imenima u momčadi, posebno ne nakon što su otišli Nafiu, Sali (Moldavija) i Jovanovski (Cipar), no može biti ponosan što je u zadnje tri godine na Gradskom stadionu u Tetovu, osim Partizana, slavio tek Vardar, i to s minimalnih 0:1 prošle sezone.
Zasluge svakako idu Balistima, žestokim navijačima Škendije, za koje će Osmani reći:
„Ponosni smo što imamo takve navijače. Oni su doslovce naš 12. igrač.“
Balisti imaju sporno ime, njihov naziv zapravo je 'nadimak' pripadnika albanske nacionalističke anti-komunističke organizacije iz doba Drugog svjetskog rata. Naravno, žestoko se sukobljavaju s pristalicama Teteksa za kojeg navijaju Makedonci, te Vardara. U listopadu 2010. izazvali su skandal, skinuvši na prvenstvenoj utakmici u Kičevu makedonsku zastavu, umjesto koje su postavili albansku. Nakon što je policija reagirala, Balisti su odgovorili napadom na njih.
Protiv Partizana su također mahali albanskom i razvili veliku zastavu Kosova, te pjevali albanske nacionalističke pjesme, zbog čega ih je UEFA kaznila. Prije nekoliko mjeseci dvojica pripadnika Balista su privedena nakon što su izboli policajca koji ih je pokušao spriječiti da se sukobe s drugom dvojicom muškaraca. Povod incidentu bilo je ubojstvo dvojice Albanaca od strane Makedonca, inače također policajca, koji u to vrijeme nije bio na dužnosti. Ipak, u Koprivnici ne trebaju strahovati, jer Balisti sami kažu kako jako vole Hrvate...
PORTADOWN:
Klub osnovan 1924. godine, iz istoimenog grada s nešto više od 20 tisuća stanovnika. Portadown je tek peti najuspješniji klub u Sjevernoj Irskoj, dosad su osvojili samo četiri naslova prvaka, zadnji 2002. godine. Tijekom povijesti bili su uspješniji u kup-natjecanjima, gdje su uzeli 19 trofeja, ne toliko 'relevantnih'.
Igraju na malom Shamrock Parku, s manje od šest tisuća mjesta, a tek 2,227 po sigurnosnim propisima UEFA-e. Trener je ili točnije menadžer Ronnie McFall, i to već nevjerojatnih 26 godina. Njemu je 66, rođen je u Portadownu, a u klubu je praktički od 60-ih i 70-ih godina, kad je igrao na poziciji lijevog beka. McFall ima još tri godine ugovora i čini se kako još nije rekao svoje u Portadownu.
Nadamo se kako neće ni protiv Slaven Belupa, naravno ukoliko Portadown izbaci Škendiju. Ne znamo za klub iz Tetova, ali momci iz Sjeverne Irske zaista ne bi trebali biti težak zalogaj za Koprivničane. U svojoj momčadi nemaju nijednog reprezentativca Sjeverne Irske i to možda najbolje govori o njihovoj (ne)kvaliteti.
Najskuplje ime je Sean Mackle, po transfermarktu vrijedan 200 tisuća eura, koji je imao neuspješnu epizodu u škotskom Heartsu. Većina starijih igrača Portadowna ima iskustva iz nižih engleskih liga, oni mlađi pak iz akademija jačih klubova, primjerice irski branič Breen koji je bio u juniorima Manchester Cityja. Međutim, svima im je zajedničko kako u Engleskoj nisu uspjeli i nogomet danas zapravo igraju iz gušta.
Portadown na rosteru ima redom igrače iz Sjeverne Irske, uz trojicu Iraca, jednog Engleza i 'egzotičnog' vratara s Kajmanskih otoka. Prošle sezone završili su drugi s 12 bodova zaostatka za Dinamovim znancem Linfieldom. Najbolji igrač bio je ujedno i najbolji strijelac, 31-godišnji Matthew Tipton s 20 pogodaka. Vrhunac karijere bile su mu po sezona u irskom prvoligašu Dundalku i engleskom petoligašu Macclesfield Townu. Spomenut ćemo i Kevina Braniffa, autora 17 pogodaka, kojem je 29 godina i nekad je nosio dres Millwalla, te veznjaka O'Haru koji je s 15 europskih nastupa rekorder Portadowna.
McFall forsira klasičnih 4-4-2 s napadačkim dvojcem Tipton-Braniff. Ako jedan slučajno fali, alternativa su sustavi 4-2-3-1 ili čistih 4-5-1.
The Ports, kako im je nadimak, imaju tek tri pobjede i sedam remija u 32 europske utakmice. Jedna datira otprije dvije godine, kad su pobijedili u Rigi kod Hajdukovog suparnika Skonta 1:0. Budući je u Sjevernoj Irskoj bilo 1:1, Portadown je otišao dalje. U sljedećem krugu ispali su od Quarabaga, izgubivši doma 1:2 i remiziravši u Azerbajdžanu 1:1. Uspjeh je to za Portadown, ako se zna da je Quarabag proteklih godina izbacivao Rosenborg i Wislu Krakow, a namučio Twente i Club Brugge...
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.