Prema najnovijim informacijama Bolton je priopćio kako njegov 23-godišnji vezni igrač Fabrice Muamba, koji je kolabirao u subotnjoj utakmici FA Cupa protiv Tottenhama, i dalje pokazuje znakove napretka, te da je ''prepoznao članove svoje obitelji i odgovarao na pitanja''...
Premierligaški klub je priopćio da se Muamba i dalje nalazi na odjelu intenzivne njege u londonskoj bolnici, ali ''da je sada u mogućnosti samostalno disati, bez pomoći respiratora''.
Ranije je Bolton priopćio da Muambino srce kuca bez pomoći lijekova, dva dana nakon što je pretrpio srčani zastoj na utakmici protiv Tottenhama.
U zajedničkom priopćenju s londonskom bolnicom u koju je primljen Muamba, Bolton je obznanio da Muamba pomiče svoje ruke i noge.
Muambin prijatelj Curtis Codrington izjavio je kako su mu članovi Muambine obitelji rekli ''kako je nogometaš izgovorio minimalan broj riječi na engleskom i francuskom jeziku, što je bolje nego ništa.''
Ako Muamba (23) preživi, a nakon najnovijih vijesti to se čini sasvim izglednim, mogao bi zahvalnicu poslati Joseu Mourinhu.
>> Muamba i dalje kritično: Modrić i Kranjčar na pregled srca
Naime, prije šest godina Portugalac je bio trener Chelseaja kada je u prvim sekundama utakmice protiv Readinga stradao vratar Petr Čech nakon sudara sa Stephenom Huntom. Kao zamjenu uveo je Carla Cudicinija koji je i sam ostao bez svijesti u istoj utakmici, a za pomoć obojici vratara predugo se čekala liječnička pomoć.
"Moj vratar bio je u svlačionici 30 minuta čekajući hitnu pomoć. Ovo je nešto o čemu vodstvo engleskog nogometa mora i te kako razmisliti. Ovo je mnogo važnije od nogometa", govorio je tada Mourinho.
Chelsea je tada uputio službenu žalbu savezu i ligi pa su se 2007. uvele nove mjere osiguranja za igrače i stručne stožere. Otada su uz teren postavljena vozila hitne pomoći s kompletnom opremom za oživljavanje, a momčadi su obavezne imati dva bolničara, liječnika i fizioterapeuta na svojoj klupi.
U subotu je doista brza reakcija liječnika, spasila život Muambi. S time se složio i liječnik hrvatske nogometne reprezentacije, dr. Zoran Bahtijarević.
"U takvim trenucima najvažnija je hitna reakcija liječnika koji su u blizini. To može nekome spasiti život jer su prve dvije minute u takvim slučajevima ključne, a mogu biti i presudne", rekao nam je Bahtijarević. (M.I./TS/Agencija VLM)