Skupi automobili. Lijepe djevojke. Stadioni ispunjeni do posljednjeg mjesta. Život je to nogometaša engleske Premier lige.
Prosječni automobili. Ponekad i javni prijevoz. Otužno prazne tribine. Hrvatska je to prvoligaška stvarnost.
''Nisam htio dozvoliti sebi da s 24 godine moram da mamu i tatu pitam sedam kuna za kavu ujutro'', rekao je bivši igrač Šibenika Marko Mihaljević.
Nakon što više od deset mjeseci nije dobio plaću, a državi zbog poreza duguje 30 tisuća kuna, Marko Mihaljević vratarske rukavice zamijenio je pladnjem.
''Svaka čast onih pet posto koji odu van i zarade veliki novac. Ovaj veliki dio na kraju je blizu mogućnosti da završi kao socijalni slučaj'', izjavio je predsjednik Udruge sindikata igrača Dario Šimić.
Iako u javnosti vlada mišljenje da domaći nogometaši imaju prevelike plaće istina je ipak nešto drukčija. Prosječna plaća u Premier ligi iznosi milijun kuna mjesečno. U prvoj hrvatskoj oko 14 tisuća, a izuzmemo li Dinamo i Hajduk dolazimo do računice od šest tisuća kuna. Naravno, uz uvjet da su plaće isplaćene. Što ne vrijedi za čak devet od 16 domaćih prvoligaša.
''Igrači su dijelom sukrivci za ovu situaciju, jer su svi oni manje više potpisivali potvrde klubovima da su im izvršili obavezu za prošlu sezonu'', objasnio je predsjednik Udruge prvoligaša Branko Laljak.
Nakon Karlovca, Šibenika, i Osijek se suočava s problemima.
''Nisam više mogao gledati kako moj klub, kojega volim, tu sam se rodio, tu sam igrao, pred mojim očima lagano, polako ali sigurno umire'', izjavio je bivši predsjednik Osijeka Robert Špehar.
Šibenčani najavljuju bojkot utakmica. Ne zaustavi li se lavina ubrzo, Prva nogometna liga mogla bi postati natjecanje samo na papiru.