Bivši svjetski prvak u Formuli 1, Južnoafrikanac Jody Scheckter, koji je naslov osvojio 1979. za momčad Ferrarija, želi da njegov sin Tomas odustane od utrka u IndyCaru. Šezdestjednogodišnji Scheckter koji je u svojoj karijeri skupio deset pobjeda, 113 nastupa i jedan naslov svjetskog prvaka, želi da se njegov 31-godišnji sin Tomas, koji u Indy-u ima 113 nastupa i dvije pobjede, povuče iz ovog natjecanja:
"Želim da se povuče na neko vrijeme. Nadam se da će ga ovaj tragični događaj prodrmati i da će shvatiti da postoji i drugačiji način života. Ovo stvarno nije vrijedno toga."
Na pitanje je li ovaj sport siguran, Scheckter je odgovorio:
"Ne, nije, ovo je najopasniji sport od svih auto i moto natjecanja na svijetu. Mislim da je podešenost bolida (Set-up) napravljen tako da pruža više mogućnosti za spektakularne utrke, ali to čini ovakve staze vrlo, vrlo opasnima. Na nekim drugim stazama to ne dolazi toliko do izražaja."
Nekadašnji Ferrarijev vozač Formule 1 smatra da je nesreća na ovakvim stazama bila neizbježna:
"Aerodinamička krilca na bolidu stvaraju više potiska (downforce) i povećavaju brzinu bolida, a i broj vozača (35) koji sudjeluju u utrci je prevelik. Gotovo da nema razlike u brzini lošijih i najboljih vozača. Oni se dodiruju kotačima pri brzini od 220 milja na sat (oko 355 km/h), a svi se naguraju u grupu pa je velika gužva na malom dijelu staze. I ako tada jedan vozač napravi malu grešku, dogodi se ovako nešto. Mislim da ne bi trebali poginuti ako naprave malu grešku. To je ludnica. Formula 1 nije slična ovome, a ipak je još uvijek zanimljiva za gledatelje."
U vrijeme kada se nesreća dogodila on je bio na stazi i najviše ga je zabrinulo kako je u nesreći prošao njegov sin:
"Imao sam slušalice na ušima i bio na njegovom kanalu, čim je rekao da ga je netko udario straga, znao sam da je on dobro."
"Dan se utrkivao sa mojim sinovima u Engleskoj Formuli Vauxhall i znali smo se godinama. Bio je uspješan u ovom sportu. Ovo je vrlo tužno", završio je Jody Scheckter.
I bivši vozač Formule 1, Mark Blundell, koji je vozio i u IndyCar seriji, rekao je da staza u Las Vegasu nije primjerena za snagu i brzinu bolida koji se voze u Indy-u 300.
"Ovo je bilo neizbježno iz više razloga – rekao je Britanac poslije subotnje tragedije i nastavio:
"Tu je sve bilo kao naručeno za katastrofu. Ovakvi bolidi se ne bi smjeli natjecati na ovakvim stazama."
Bivši vozač Formule 1 i BBC-jev komentator, Anthony Davidson, kaže da nagrada za pobjedu od 5 milijuna dolara na utrci u Las Vegasu nije uzrok ovoj nesreći.
"Vozači voze srcem i to bez obzira nalaze li se u vrhu poretka ili na začelju, njihova želja je pobjeda i ja ne bih svaljivao krivnju na organizatore utrke. Mislim da se trebamo zagledati u srž problema, a srž problema je da se mnogo bolida pri vrlo visokim brzinama bori za mjesta u poretku. Morate se zapitati jesu li brzine prevelike? Mogu li gledatelji vidjeti razliku između 250 i 160 milja na sat (400 i 260 km/h)? Ja baš nisam siguran", rekao je Davidson. (TS)