Perišićev Brugge prekinuo Šahtarov niz, neredi u Beču

Ivan Perišić uspio je sa svojim Clubom Bruggeom u 5. kolu Europske lige izvući bod na gostovanju kod Šahtara, za koji je svih 90 minuta igrao Darijo Srna...

Club Brugge može se pohvaliti onim što drugima ove sezone u Europskoj ligi nije uspjelo: uzeti bod dominantnom branitelju naslova Šahtaru. Naime, ukrajinski klub u četiri prethodne utakmice skupine J zabilježio je četiri čiste pobjede, i to sve odreda uvjerljive. Ipak, u petom je konačno i Šahtar 'kiksao', uzevši samo bod kod kuće protiv Belgijanaca.

U remiju 0:0 nastupila su i dva hrvatska reprezentativca: Darijo Srna igrao je svih 90 minuta za Šahtar, dok je Ivan Perišić zamijenjen u 69. minuti za Club Brugge.

I istoj grupi Partizan je izgubio i peti put zaredom, na gostovanju kod Toulousea. Jedini gol na utakmici zabio je Braaten.

Dvoboj je obilježilo i sjećanje na Brucea Tatona. Počast je tragično preminulom 28-godišnjem navijaču, kojeg su huligani među Partizanovim navijačima nasmrt pretukli 17. rujna u Beogradu, noć uoči utakmice prvog kola Europa lige između Partizana i Toulousea, delegacija beogradskog kluba odala nekoliko sati prije utakmice petog kola istih suparnika.

Taton je od posljedica premlaćivanja tvrdim predmetima preminuo 29. rujna u Beogradu.

Na inzistiranje vodstva beogradskog kluba Partizanovim je navijačima onemogućen put u Toulouse zbog mogućih osvetničkih pobuda navijača francuskog kluba.

U skupini K kasni gol Reisa donio je pobjedu PSV-u nad Spartom, također i prolazak dalje, dok je Kopenhagen tukao Cluj s glatkih 2-0 i tako si otvorio priliku u posljednjem kolu u Pragu uloviti drugo mjesto koje donosi europsko proljeće.

U skupini L Werder je razbio portugalski Nacional s 4-1 i potvrdio plasman u knockout fazu, dok je Athletic na gostovanju kod Austrije Beč također trijumfirao i tako 'prezimio' u Europi. Utakmica u Beču je imala polusatni prekid zbog divljanja domaćih navijača, koji su bili na rubu invazije na travnjak.

Nakon primljenog drugog pogotka, huligani Austrije su postajali sve razulareniji, te su probili dvoja ulazna vrata prema stadionu, s očiglednom namjerom da utrče na teren. Neki su u tome uspjeli, no na kraju su organi reda, ali i službenici kluba, uspjeli primiriti svoje navijače i utakmica je mogla biti nastavljena.

Prethodno je Athletic zabio prvi pogodak iz očiglednog zaleđa (Llorente u 19. minuti), a domaćinu je presudio Dominguez u 61. minuti udarcem koji se prvo odbio od grede u stativu, pa u mrežu, te novim pogotkom Llorentea u 84. minuti. Španjolski reprezentativni centarfor sa šest je postignutih golova u pet utakmica trenutačno najbolji streijelac natjecanja.

U kasnijem večernjem terminu odigrane su i utakmice 5. kola skupine D, E i F.

U skupini D Hertha je stigla do važne pobjede na gostovanju kod Ventspilsa, a Heerenveen uzeo 'samo' bod protiv Sporting u Lisabonu i Nijemci su uoči zadnje kola bliže prolasku dalje. Sporting sigurno vodi.

U skupini E Roma je konačno prebrinula sve brige. U ključnoj utakmici doma protiv Basela stigli su Rimljani do trijumfa iako su rano primili pogodak. Golovima Tottija i Vučinića Roma je dobila Švicarce 2-1 i osigurala prolazak dalje, dok će se Basel u zadnjem kolu u izravnom obračunu s Fulhamom boriti za drugo mjesto koje vodi dalje.

U skupini F Galatasaray je u izravnom obračunu za prvo mjesto tukao Panathinaikos 1-0 golom Mustafe Sarpa, dok je Dinamo Bukurešt s igračem manje uspio preokrenuti susret protiv Sturma i upisati vrijednu pobjedu.