Među osam najboljih

Veliki uspjeh Marina Čilića: A sad na olimpijskog pobjednika!

Hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u četvrtfinale US Opena, posljednjeg Grand Slam turnira godine. Sa 7-5, 6-4, 6-0 Čilić je pobijedio slovačkog tenisača Martina Kližana...

U ogledu dvojice 23-godišnjaka, što im je bio prvi međusobni ogled u karijeri, Čilić je dugo vremena lomio i lomio suparnika, te ga na kraju i slomio, makar treba reći da je Slovak (52. igrač na svijetu) imao mnogo prilika u prva dva seta, te je vrlo lako on mogao biti taj koji je dobio prve dvije dionice.

U svakom slučaju, Čilić je uzeo glavninu ključnih poena u prva dva seta i u pobjedničkom stilu ipak odolio svim naletima tenisača koji napada iz svih pozicija i koji je na ovogodišnjem US Openu pobijedio, između ostalih, Jo-Wilfrieda Tsongu. I nakon takva prva dva seta, u trećem je Čilić razbio suparnika, ne dopustivši mu niti jedan gem.

Kod 4-4 u prvom setu Kližan je imao dvije break-prilike, što su bile ujedno i prve break-šanse u meču. Čilić se izvukao iz tih problema, a potom je on kod 6-5 vodstva došao u istu poziciju. Za razliku od Kližana on je drugu šansu iskoristio, čime je ujedno spremio prvi set u džep.

Drugi set je otvoren s tri breaka u nizu! S tim da je Kližan napravio dva i prednost je držao sve do 4-3. No, tada Čilić uzima tri gema u nizu za set. Točnije, od 4-3 za Kližana u drugom setu hrvatski je tenisač osvojio devet gemova u nizu (!) i tako proslavio ulaz među osam najboljih na US Openu.

Protivnik najboljem hrvatskom tenisaču u četvrtfinalu US Opena bit će, očekivano, Britanac Andy Murray koji je u osmini finala sa lakih 6-4, 6-4, 6-2 savladao Kanađanina Milosa Raonica.

''Dobro sam pogađao passinge, što je važan dio moje igre. On je pogađao puno jakih servisa, a ja sam pokušavao reagirati najbolje što mogu. Ponekad uspijete postaviti reket pod lopticu, ponekad ne. Večeras sam ja to uspijevao. Znali smo da kiša dolazi i zato mi je drago da smo uspjeli dovršiti'', komentirao je Murray, koji u meču nije nijednom bio suočen s break-loptom, dok je protivniku servis oduzeo u četiri navrata.

Zabio je olimpijski pobjednik 31 winner uz tek 12 neforsiranih pogrešaka i plasirao se u osmi uzastopni četvrtfinale nekog Grand Slama.

Zanimljivo da je Čilić na ovom US Openu imao ispred sebe sve lakše i lakše mečeve., Krenuo je s preokretom 0-2 u 3-2 protiv Marinka Matosevica. Potom je protiv Daniela Brandsa također igrao pet setova, ali je zato nakon toga dobio Keija Nishikorija u četiri, te sada Kližana u tri. Meč je trajao dva sata i dvije minute. (TS)