Teškom mukom protiv Henrycha

Veliki trijumf Ančića za hrvatsko finale!

Mario Ančić izborio je finale ATP turnira u Zagrebu nakon infarktne završnice u tie breaku trećeg seta protiv Čeha Iana Henrycha. Mario je dobio 6:7 6:3 7:6 (9), a u finalu se pridružio Marinu Čiliću, pa ćemo sutra uživati u velikom hrvatskom finalu, prvom nakon 1990. godine.

Bio je ovo peti međusobni dvoboj Ančića i Hernycha i peta pobjeda našeg igrača koji je tako izborio prvi hrvatski dvoboj u finalu ATP turnira nakon svibnja 1990. u Umagu, jer je u prvom polufinalu Marin Čilić svladao Srbina Viktora Troickog sa 6-2, 7-5.

Ančić je propustio veliku priliku u prvome setu. Nakon što je odmah u prvoj igri uvjerljivo oduzeo servis Hernychu, kod vodstva 2-0 imao je i dvije prilike za novi break i vodstvo 3-0, kod svog vodstva 5-4 servirao je za set i stigao do set-lopte (40-30). Nažalost, nije ju iskoristio, pa je Hernych vratio break, te je o pobjedniku odlučivala odlučujuća igra. Kod vodstva Hernycha 5-4 Ančić je imao dva servisa, ali oba je puta odigrao vrlo loše i svojim pogreškama praktički poklonio prvi set Hernychu.

U drugom setu Ančić je zaigrao čvršće, oduzeo servis Hernychu za vodstvo 4-2, te je, nakon što je kod 5-2 propustio set-loptu na Hernychov servis, sigurno odservirao za poravnanje.

Prava se drama odigravala u trećem setu. Prvi je do "breaka" stigao Ančić i to kod rezultata 1-1. Kod izjednačenja je prvo sretno vratio Hernychov servis rubom reketa, ali je potom na break-loptu odigrao sjajan lob. Nažalost, tu je prednost izgubio odmah u sljedećoj igri, da bi kod zaostatka 3-4 odigrao izuzetno slab servis-gem, nije mogao ubaciti prvi servis, što je Hernych iskoristio za break nakon kojega je imao servis za meč. Ipak, do meč-lopte nije stigao jer se veliki borac Ančić po tko zna koji put u karijeri izvukao iz izgubljene situacije i vratio "break".

O ulasku u finale odlučivao je tie-break, a u njemu je napetost dosegla vrhunac. Kada je kod vodstva Hernycha 5-4 Ančićev forhend sletio u sam kut igrališta činilo se da je lopta pala na liniju, ali je nakon malo oklijavanja linijski sudac uzviknuo aut i omogućio Hernychu dvije meč-lopte.

Prvu je Ančić spasio odličnim servisom, a drugu sjajnim forhendom koji je završio u samom kutu igrališta. Kod zaostatka 6-7 spasio je još jednu meč-loptu odlično plasiranim drugim servisom, da bi kod vodstva 8-7 stigao do svoje prve meč-lopte. Nije ju iskoristio, kao niti drugu na svoj servis kod 9-8, ali treća je bila sretna. Ančić je odlično vratio prvi Hernychov servis, a nakon kraće izmjene Čeh je izbacio bekhend u aut.