Lyon: Ljubičić osvojio deveti naslov u ATP karijeri!

Ivan Ljubičić u Lyonu je stigao do devetog ATP naslova u karijeri, pobjedom nad Llodrom. Čilić pak nije uspio u Beču...

30-godišnji Ivan Ljubičić vratio se u svjetski teniski vrh, osvojivši turnir u Lyonu, deveti u svojoj karijeri. Zanimljivo, i prvi turnir kojeg je ikad osvojio na ATP razini bio je upravo Lyon. Nadajmo se da neće biti i zadnji.

U Lyonu je Ljubo igrao protiv Francuza Michaela Llodre, kojeg je ovom prilikom prvi put dobio u karijeri. Prvi set dobio je Ljubo 7-5, nakon što je oduzeo servis Francuzu tik prije tie-breaka.

U drugom setu odmah je Ljubo izgubio servis, Llodra ga je pritisnuo i u sljedećem servis gemu, ali nije uspio, i zatim je naš tenisač uzvratio jednim 'breakom', pa ubrzo i drugim i s 7:5 6:3 dovršio je posao.

Ljubičić je zabio samo 7 as servisa, dva manje od Llodre, ali imao je brutalnih 73% ubačaja prvih servisa, te realizaciju 'break' lopti 3-9, što je bilo previše za njegovog protivnika.

Prvi je to Ljubičićev naslov od lipnja 2007. godine, kada je slavio na travi ATP turnira u nizozemskom Hertogenboschu.

'Cijeli sam tjedan ovdje igrao fantastičan tenis. Nastavim li ovako, mislim da se mogu vratiti u teniski vrh. Imam pregršt iskustva, znam kontrolirati igru i graditi poene, znam uzimati meč jedan za drugim,' izjavio je Ljubo nakon trijumfa.

Šteta što je sezona pri kraju, jer naš najtrofejniji tenisač igra sve bolje, no na velikom turniru iz Master 1000 serije u Parizu, zadnjem u sezoni, Ljubo će za tjedan dana imati priliku pokazati može li se nositi s Top 10 tenisačima svijeta.

Marin Čilić nije uspio. U finalu prestižnog turnira u Beču porazio ga je domaći tenisač Jurgen Melzer s glatkih 2:0 u setovima. Znali smo da je Austrijanac opasan, da dobro vraća servise, no vjerovali smo da će Čilić pobijediti, jer bio je velik favorit u ovom susret. Ipak, to se nije dogodilo.

Prvi set bio je ključan za tijek cijelog meča. Marin je dobro počeo i odmah stvorio nekoliko 'break' prilika, no kod 3-3 iskoristio je Melzer jedinu priliku za oduzimanje servisa u tom setu i rutinski prvu dionicu igre priveo kraju rezultatom 6:4. Čilić je tu propustio svoje prilike i kasnije mu više nije bilo spasa.

Drugi set otvorio je Čilić servisom i onda upao u nevolje kod 2-2. Melzer, koji je ubacio u višu brzinu, mu je po drugi put u meču oduzeo servis i zatim još jednom u posljednjem gemu meča za konačnih 6:4 6:3.

Marin je imao realizaciju break prilika 0-5, Melzer 3-8. Čilić je ubacio 8 as servisa, uz postotak prvog servisa 62%, no sve to nije bilo dovoljno, protiv igrača koji fantastično vraća servise.

Nakon što je Čilić u prva tri ATP finala u karijeri, od kojih dva početkom ove godine (Chennai, Zagreb), uvijek izlazio kao pobjednik, ovo mu je drugi izgubljeni finale u nizu, nakon Pekinga (Đoković). Melzer je, tako, postao prvi domaći pobjednik bečkog ATP turnira nakon 1988. godine i pokojnog Horsta Skoffa. Čilić, pak, nije uspio postati četvrti tenisač ove godine koji je na ATP World Touru osvojio naslov s pozivnicom za turnir...