U sjajnoj formi

US Open: Andy Murray pobijedio Berdycha i plasirao se u finale!

Britanski tenisač Andy Murray prvi je finalist ovogodišnjeg US Opena. U prvom polufinalnom susretu Murray je nakon gubitka prvog seta vrhunskom igrom u nastavku nadigrao Čeha Tomaša Berdycha s 5-7, 6-2, 6-1, 7-6 (7)...

Premda je Murray napravio break već u trećem gemu i uz servis poveo s 2-1, jedan nesvakidašnji trenutak poremetio ga je u igri u kojoj je trebao potvrditi prednost. Naime, prilikom jednog izlaska na mrežu jak vjetar mu je odnio kapu s glave, a premda je uspio poentirati izgubio je poen jer je kapa pala u teren. Britančevu nervozu zbog spomenutog događaja šestopostavljeni Berdych je iskoristio za povratak u set. Do rezultata 6-5 za Čeha oba su tenisača držala vlastiti početni udarac, a tada Berdych radi novi break i osvaja prvi set sa 7-5.

No, u naredna dva seta na terenu je postojao samo Murray koji je za 83 minute preokrenuo na 2-1 u setovima u svoju korist. U istom je ritmu pobjednik olimpijskog turnira otvorio i četvrti set. Imao je Škot 3-0 i loptu za dvostruki break, ali je onda neobjašnjivo pao i pružio šansu Berdychu da se vrati u susret. Ovaj je "ponudu" objeručke prihvatio, oduzeo servis za 3-2 i držao egal do tie-breaka.

Tu je Berdych imao set-loptu na 6-5, ali na Murrayev servis. Potom je i Britanac propustio prvu meč-loptu kod 7-6, odnosno Čeh je as-servisom produljio nadu. Međutim, u sljedećem poenu Murray je došao do mini-breaka i meč-lopte na svoj početni udarac. Pogriješio je tada Berdych i jednu loptu poslao u aut za veliko slavlje trećeg nositelja koji se nakon 2008. godine ponovo našao u finalu US Opena.

Smanjio je Britanac i međusobni omjer s Berdychoim na 4-3, te što je još važnije izborio peto Grand Slam finale. Ovaj puta s druge strane mreže sigurno neće biti Rogera Federera koji ga je porazio u tri od četiri dosadašnja finala na najvećim turnirima. Da li će mu suparnik biti Srbin Novak Đoković koji ga je dobio u preostalom Grand Slam finalu, lani na Australian Openu, ili Španjolac David Ferer saznat ćemo nakon drugog polufinala koje je počelo čim su Murray i Berdych napustili središnji teren u New Yorku. (TS)