Australian Open

U polufinalu S. Williams i Dementijeva

Jelena Dementijeva je plasman u polufinale Australian Opena izborila lakom pobjedom protiv Carle Suarez Navarro, a Serena Williams je uspjela preokrenuti meč protiv Svetlane Kuznjecove i pobjedom od 5-7, 7-5, 6-1 spriječila rusko polufinale...

Obje tenisačice otvorile su meč brojnim pogreškama u teškim, užarenim uvjetima (izmjeren 41 Celzijev stupanj) Rod Laver Arene, a prva je do breaka došla Serena u devetom gemu prvog seta. Međutim, tada su uslijedila dva nova breaka, Serenin na servis Kuznjecove za set, a odmah potom i kontrabreak Ruskinje za novo vodstvo 6-5. Kod drugog servisa za set Kuznjecova nije propustila priliku.

Nakon prvog seta publika je oduševljeno pozdravila zatvaranje krova na stadionu, jer su nesnosne vrućine kao i za igračice i za nju bile teško podnošljive.

U drugom setu Kuznjecova je napravila break u sedmom gemu, te je povela 5-3. Međutim, od tog trenutka omjer snaga na terenu dramatično se mijenja i Ruskinja, osma nositeljica turnira, do kraja meča je dobila samo jedan od 11 ukupno odigranih gemova. Williams je postala preciznija u izmjenama, počela je poentirati, dok je Kuznjecova radila previše neforsiranih pogrešaka.

Tako je trostruka pobjednica Australian Opena petom pobjedom protiv Kuznjecove u njihovih šest međusobnih mečeva izborila polufinale gdje će joj protivnica biti Jelena Dementijeva. Zanimljivo je da je mlađa sestra Williams u Melbourne Parku slavila u neparnim godinama, 2003., 2005. i 2007., tako da bi prema svemu sudeći ovo ponovo trebala biti njezina godina.

Dementijeva je plasman u polufinale izborila lakom pobjedom protiv Carle Suarez Navarro (6-2, 6-2), Španjolke koja je u drugom kolu izbacila Venus Willams.

Dementijeva je snažno otvorila meč, osvojila je 16 od prvih 18 poena i povela 4-0. U nastavku je Suarez Navarro pružila žešći otpor, pa je tako primjerice u šestom gemu prvog seta bilo čak 11 izjednačenja, te je gem trajao 17 minuta.

U prethodnih 10 nastupa u Melbourne Parku Dementijeva nikad nije dohvatila polufinale, a sada je samo jedna pobjeda dijeli od trećeg Grand Slam finala (poražena u finalima Roland Garrosa i US Opena 2004.).

Williams i Dementijeva dosad su međusobno igrale sedam puta, a uspješnija je Amerikanka s četiri pobjede. Međutim, treba spomenuti da je Dementijeva slavila u njihova posljednja tri ogleda.

Još jučer su plasman u polufinale izborile Ruskinje Dinara Safina i Vjera Zvonarjeva.