Poljakinja preslaba

Serena Williams preko Radwanske do petog Wimbledona u karijeri!

Amerikanka Serena Williams, trenutno šesta, a od idućeg ponedjeljka četvrta tenisačica svijeta, pobijedila je u finalu Wimbledona Poljakinju Agnieszku Radwansku 6-1, 5-7, 6-2…

U svom sedmom finalu Wimbledona, Serena Williams osvojila je peti naslov, a ukupno 14. Grand Slam titulu u pojedinačnoj konkurenciji. S pet naslova u All England Clubu izjednačila se 30-godišnja Serena sa starijom sestrom Venus. Rekorderka je legendarna Martina Navratilova, koja je pratila finale iz svečane lože, s devet pojedinačnih naslova.

Sjajna američka tenisačica je ovaj finale mogla dobiti i u dva seta. Nakon što je brzopotezno osvojila prvi set 6-1, pala je kiša, pa su djevojke nakratko morale u svlačionicu. Brzo su se vratile, a u nastavku je Serena u drugom setu povela s 4-2. Radwanska je tek u tim trenucima počela igrati puno bolje, nakon što je prvi set, očito impresionirana prilikom, bila prilično sputana i ukočena. Njoj je ovo bio prvi Grand Slam finale u karijeri i to se dobrim dijelom meča osjetilo. No, u završnici drugog seta poklopilo se da je Serena malo popustila i u servisu i u silini igre, Radwanska se počela puno bolje kretati, više miksati igru i u osmom gemu drugog seta je izborila, a onda i iskoristila prvu break-loptu u meču. U sljedećem gemu je izvukla 0-30, a u 12. gemu je stigla do 15-40, te je odmah iskoristila prvu set-loptu.

No, u trećem setu je Amerikanka opet zagospodarila terenom. Radwanska je spasila jednu break-loptu u prvom gemu, još dvije povezane u trećem, ali kada je Williams konačno napravila break za 3-2, povratka za Poljakinju više nije bilo. Radwanska je u trećem setu uzela samo tri poena protiv servisa Serene, koja je u četvrtom gemu manirom Gorana Ivaniševića zabila 4 asa u nizu i dobila gem za 49 sekundi igre!

Nakon što je u polufinalu protiv Viktorije Azarenke zabila rekordna 24 asa u samo dva seta, Serena se ovoga puta zaustavila na 17 asova. Imala je 58 izravnih poena, uz 36 neforsiranih pogrešaka, Radwanska samo 13 izravnih poena i 14 neprisiljenih pogrešaka.

Inače, bio je to treći meč ovih igračica i treća pobjeda Serene, koja je Radwansku pobijedila u Wimbledonu i prije četiri godine.

"Ponosna sam što sam napravila u ova dva tjedna. Ovdje sam bila juniorska pobjednica 2005. godine, pokušala sam i danas osvojiti naslov, ali Serena je bila bolja. Pokušat ću opet idućih godina. Hvala svima na podršci", rekla je, između ostalog, Radwanska odmah nakon meča.

"Ne mogu uopće opisati kako se osjećam. Nisam mislila da ću opet biti ovdje na ceremoniji pobjednika, nakon zdravstvenih problema koje sam imala. Hvala svima u mojoj obitelji, da ih ne nabrajam sve po imenu. Sada imam pet naslova u Wimbledonu, kao i Venus. Uvijek sam željela imati sve što ima Venus", izjavila je Serena na središnjem terenu.

Nije si Serena Williams smjela dopustiti preveliku proslavu, jer će kasnije u subotu zajedno sa sestrom Venus igrati i u finalu parova protiv Čehinja Andreje Hlavačkove i Lucie Hradecke. (TS)