Favoriti nesigurni

Melbourne: Janković ispala, Federer se mučio

Roger Federer jedva se spasio u svom meču osmine finala Australian Opena protiv Tomasa Berdycha, dok je prva igračica svijeta Jelena Janković ispala od Francuskinje Bartoli.

Drugi tenisač svijeta Roger Federer uspio je preokrenuti zaostatak od 2-0 u setovima protiv Čeha Tomaša Berdycha i izboriti četvrtfinale Australian Opena.

Slavio je Federer rezultatom 4-6, 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-2 u meču koji je trajao tri sata i 29 minuta i tako upisao osmu pobjedu protiv češkog tenisača u njihovih devet međusobnih dvoboja.

U prva dva seta Berdych je diktirao igru snažnim i preciznim udarcima s osnovne linije i činilo se da je trostruki pobjednik ovog turnira na pragu ispadanja. Ipak, tada je osjetno podigao kvalitetu svoje igre, pokazao zašto je nekad bio nedodirljivi broj 1 svjetskog tenisa i došao do pobjede.

Svi statistički pokazatelji na kraju meča prevagnuli su u Federerovu korist. Imao je više aseva (20-8), veći postotak prvog servisa (67%-61%), više izravnih poena (61-58), manje neforsiranih pogrešaka (42-40) i više realiziranih break lopti (8-5). Švicarac će u četvrtfinalu igrati s Argentincem Juanom Martinom Del Potrom, koji je u osmini finala izbacio našeg Marina Čilića.

Prva nositeljica Australian Opena, Srpkinja Jelena Janković, poražena je u osmini finala Australian Opena od Francuskinje Marion Bartoli, 16. nositeljice, s glatkih 6-1, 6-4. Za četvrtu pobjedu protiv Janković u njihovom sedmom međusobnom meču Bartoli je trebao jedan sat i 22 minute igre.

Francuska 24-godišnja tenisačica do pobjede je došla preciznijom igrom s osnovne linije, a ne lošom igrom Janković, budući da je imala čak 17 izravnih poena više od svoje protivnice (34-17). Janković je tako ostala bez prilike za osvajanjem svog prvog Grand Slama u karijeri.

Dinara Safina je četvrtfinale izborila teškom pobjedom protiv 19-godišnje Francuskinje Alize Cornet 6-2, 2-6, 7-5. Spasila je Ruskinja dvije meč lopte u trećem setu kod zaostatka 3-5 i nizom od četiri uzastopna gema stigla do pobjede i četvrtfinala, gdje će igrati protiv pobjednice susreta između Jelene Dokić i Alise Klejbanove.