Rafina peta pobjeda

Karlović propustio svladati Nadala u tie-breaku trećeg seta

Po peti put u isto toliko njihovih dvoboja, a treći put kad je o pobjedniku odlučivao tie-break trećeg seta, Španjolac Rafael Nadal svladao je hrvatskog tenisača Ivu Karlovića te se pobjedom 7-5, 6-7 (4), 7-6 (4) probio do 3. kola ATP turnira Masters 1000 serije u Šangaju.

Već u prvom gemu meča Karlović je došao do breaka i tu prednost uspio zadržati do desetog gema u kojem je servirao za osvajanje prvog seta. Nažalost, Rafael Nadal je tada počeo čitati servise "kralja aseva", serijom odličnih reterna i pasinga došao do dva uzastopna breaka te preokrenuo zaostatak od 3-5 u 7-5 i stigao do velike prednosti. Karlovića su u prvom setu najviše mučili Nadalovi precizni pasing udarci, zbog kojih je osvojio svega četiri poena u 18 dolazaka na mrežu.

Ivo Karlović je i u drugom setu bio nadomak breaku u devetom gemu, kad je Nadal uspio izvući 0-40. Španjolac je zaprijetio na početni udarac Karlovića, kad je hrvatski tenisač servirao za tie-break. Nadal je imao 0-30, ali je Karlović nanizao četiri poena i izborio se za odlučujući gem drugog seta. U njemu je Nadal poveo 2-1 s mini-breakom, ali je Zagrepčanin vratio izgubljeno u sljedećem poenu te osvajanjem šest od sljedećih osam poena uspio izboriti treći set. Karlović nije odustao od napadačke igre i u drugom setu je konačno pronašao dobitnu formulu na mreži (22/36), a posebno važna dva poena volejima osvojio je u tie-breaku, prvi za 2-2, a drugi za vodstvo 5-3.

U trećem setu obojica tenisača sigurno su osvajali gemove na početnom udarcu pa su bez ijedne prilike za break stigli do odlučujućeg gema, nakon više od dva i pol sata bespoštedne borbe. U odlučujućem tie-breaku prvi je pogrešku napravio Karlović. Dvostrukom pogreškom darovao je mini-break Nadalu za vodstvo 5-4. Očekivano, Španjolac je takav dar iskosristio. Prvo je dobro pripremljenim izlaskom na mrežu došao do meč-lopte, a potom je još jednim odličnim pasingom natjerao Karlovića na pogrešku na mreži te za dva sata i 43 minute stigao do pobjede 7-5, 6-7 (4), 7-6 (4).

Bio je to Nadalov peti trijumf u isto toliko mečeva protiv Karlovića, a po treći put je pobjednik odlučen u tie-breaku trećeg seta. Baš kao što je to bilo u četvrtfinalu turnira u Queen's Clubu 2008. te u četvrtfinalu Mastersa u Indian Wellsu 2011. godine, Nadal je ponovno bio mirniji u odlučujućim trenucima.

U 3. kolu Nadala čeka Kanađanin Miloš Raonić koji je, također u tie-breaku trećeg seta, nadigrao Španjolca Roberta Bautistu Aguta. Hrvatski tenis će u osmini finala svog jedinog predstavnika imati u Marinu Čiliću. Najbolji hrvatski tenisač igrat će u četvrtak protiv 4. nositelja, Švicarca Stana Wawrinke, a njihov će dvoboj započeti oko 11.30 sati po hrvatskom vremenu. Švicarac u međusobnim dvobojima vodi 8-2.