Kako oduzeti servis protivniku!?

I to je moguće: Karlovićev meč bi mogao trajati danima

Ako bi meč između Karlovića i Federera otišao u peti set, postoje velike šanse da će potrajati jako dugo, satima, a možda i danima, jer u ovom susretu bit će užasno teško oduzeti servis protivniku.

Ivo Karlović kralj je aseva u ovogodišnjem Wimbledonu. Zabio ih je već 137 u dosadašnjem tijeku turnira, a svoj početni udarac nije izgubio već tri tjedna. Ne samo što ga ne gubi, već ni ne daje svojim protivnicima gotovo nikakve šanse da mu ga oduzmu: 'break prilike' zbilja su rijetkost u njegovim mečevima.

No, Roger Federer gotovo da nema ništa slabiji početni udarac. Posljednjih godina naporno je radio na njemu, da bi uspio ugroziti Rafaela Nadala na zemlji, jer bilo mu je potrebno više 'lakih poena'. Dosad je u Wimbledonu zabio 59 aseva i još čitav niz 'servis winnera'.

'Federerov servis je podcijenjen. Uz Ljubičića, on ima najbolji servis na svijetu,' prije nekoliko godina izjavio naš bivši Davis kup izbornik Nikola Pilić. U zadnje vrijeme Ljubo je malo pao, Karlo se digao, no Federer je ostao tu gdje je bio: na vrhu ljestvice najboljih servera.

Zapravo, Ivo Karlović gotovo da nema nikakvih izgleda oduzeti servis svom današnjem protivniku. Federer je na travi fantastičan u izmjenama, a 'Divu sa Šalate' iznimno se teško kretati na brzim podlogama, pogotovo na ovoj gdje loptica nisko odskače. Osim pomoću servisa i voleja, Karlo će jako teško osvajati poene u ovom meču, pogotovo na servis Fedexa.

S druge strane, ni Federer neće moći samo tako oduzeti servis Karlovića. On je možda jedan od najboljih 'returnera' na svijetu, međutim, Ivine bombe koje lansira s vrha nebodera gotovo je nemoguće ukrotiti na ovakvoj podlozi, i sa 70% i više prvog servisa 'Div sa Šalate' lako će stizati do 'tie-breaka' u svakom setu.

Rezultat 7:6, koji je obilježio Karlovićevu karijeru, i u ovom meču trebao bi biti rezultat većine setova, a možda i svih. Šanse u svakom 'tie-breaku' negdje su 50-50, jer tu odlučuje koncentracija, sreća, inspiracija. Federer bi ih trebao dobivati, no protiv 'Diva sa Šalate' se nikad ne zna.

Što ako meč ode u peti set, u kojem nema 'tie-breaka'? E tada bismo Karla i Rogera mogli gledati do kasno navečer, a možda i sljedećih par dana. Držati servis bez problema mogu obojica i rezultat meča u tom slučaju mogao bi biti dvoznamenkasti ili čak troznamenkasti. No, u tom bi slučaju Federer bio apsolutni favorit, jer prije će on oduzeti servis Karloviću, nego on njemu, bez obzira na snagu početnog udarca našeg Diva.

Spekulirati se može do besvijesti o ovoj temi, no najbolje je da posao prepustimo igračima, koji će svoj četvrtfinalni dvoboj započeti u 14 sati, uz tekstualni prijenos uživo na našem portalu Dnevnik.hr