Nadigrao Berdycha

Federeru naslov na kontroverznoj podlozi Madrida i povratak na drugo mjesto

Švicarski tenisač Roger Federer pobjednik je ATP turnira u Madridu. U finalu je nakon dva sata i 38 minuta igre nadigrao Čeha Tomaša Berdycha 3-6, 7-5, 7-5...

Jedanaestom je pobjedom nad češkim tenisačem u njihovu 15. međusobnom ogledu Švicarac izborio povratak na drugo mjesto ATP-ove ljestvice. Posljednji je put ondje boravio 14. ožujka prošle godine. Rafael Nadal time je pao na treće mjesto. Dogodilo se to prvi put od desetog svibnja 2010. godine, kada se "kralj zemlje" vraćao prema vrhu nakon podulje pauze zbog ozljede obaju koljena.

U nedjelju je Berdych poveo s 1-0 dobivši prvi set 6-3, zahvaljujući samo jednom breaku. U drugom je setu Federer napravio break već u drugom gemu, te poveo s 3-0. Ipak ga je kasnije Berdych uspio rebreaknuti, ali je u posljednjemu, 12. gemu seta, Federer ponovno oduzeo suparniku servis za izjednačenje u setovima.

U setu odluke Federer je opet prvi došao do prednosti breaka povevši 5-3 nakon osam gemova. Upropastio je Švicarac, međutim, servis za meč, te se Berdych potom vratio na 5-5. Nakon toga Federer je dobio svoj servis, te iskoristio četvrtu meč loptu nakon što je Čeh uspio spasiti 0-40 vodstvo suparnika. Meč je Berdych završio dvama neprisiljenim pogreškama u napadačkoj fazi igre. Najprije je forhend-dijagonalu poslao preduboko, u aut, da bi potom nizak forhend na polovini terena, opet igrajući dijagonalu, poslao u mrežu.

Federeru je ovo treći naslov u Madridu nakon 2009. i 2006. godine, te 20. na turnirima Masters kategorije, čime je izjednačio nepunih mjesec dana stari rekord Rafaela Nadala iz Monte Carla.

Švicarac je u sjajnoj formi. Osvojio je najviše (4) turnira ove sezone od svih igrača na Touru, te je na omjeru 45-3 od poraza od Novaka Đokovića u polufinalu US Opena prošle godine. Samo je jednom otad ispao prije polufinala, prije dva mjeseca od Roddicka (3. kolo) u Miamiju.

Ukupno je ovogodišnji Madrid 74. titula u Švicarčevoj karijeri. Bio mu je ovo 104. finale. (TS)