Federer lako sa Safinom

Ogled dvojice bivših pobjednika Australian Opena, Rogera Federrera i Marata Safina, završio je pobjedom Švicarca 6-3, 6-2, 7-6(5).

Federer je u Melbourneu proslavio tri naslova, 2004., 2006. i 2007. godine, dok je Safin bio pobjednik 2005. godine, kada je u polufinalu svladao baš Federera u pet setova.

No, ovoga puta Rus nije imao šanse, njegovi su najbolji dani ipak dosta daleko iza njega. Nakon što je Federer relativno lako dobio prva dva seta, najviše uzbuđenja ponudio je treći set, koji je otišao tie-break. Švicarac je poveo s 3-1, a onda je sudac na crti Safinu dosudio prestup kod servisa. U tenisu je to jedina odluka koju sudac u stolcu ne može promijeniti. Da stvar bude gora, u pitanju je bio drugi servis, odnosno automatska dvostruka pogreška.

Safin je, naravno, protestirao, čak i kod suca na crti, što baš nije običaj, ali dobro je znao da se odluka neće promijeniti. Rus je ipak nekako nanizao četiri poena, ali to je bilo sve od njega. Federer je s tri poena u nizu, od kojih je posljednji, na meč loptu, bio spektakularni prolaz Safina na mreži bekhendom, osigurao prolaz u osminu finala.

Safin tijekom cijelog meča nije imao niti jednu break loptu, dok ih je Federer izborio četiri, a realizirao tri. Švicarac će za četvrtfinale igrati protiv 20. nositelja, Čeha Tomaša Berdycha, koji je u osmini finala svladao drugog najboljeg švicarskog tenisača Stanislasa Wawrinku 4-6, 6-1, 6-3, 6-4.

Federer je Berdycha pobijedio sedam puta, izgubio samo jednom, ali mu je taj poraz i danas trn u oku. Radilo se, naime, o olimpijskom turniru u Ateni 2004. godine, kada ga je Berdych svladao u 1. kolu u tri seta. Bio je to i njihov prvi dvoboj.