OI, tenis

Federer i Đoković u četvrtfinalu teže no što se očekivalo

U dosadašnjem dijelu programa osmine finala turnira tenisača na Olimpijskim igrama u Londonu nije bilo iznenađenja. Prva dvojica nositelja, Švicarac Roger Federer i Srbin Novak Đoković, izborili su plasman u četvrfinale...

Roger Federer, koji je ove godine osvojio svoj sedmi naslov pobjednika na turniru u Wimbledonu, na istom je mjestu, poprištu Igara u Londonu, u osmini finala svladao Uzbekistanca Denisa Istomina 7-5, 6-3 nakon 81 minute igre.

U prvom setu je Federer brzo odjurio na 3-0, ali se Istomin vratio s tri uzastopna gema i poravnao na 3-3. Kod rezultata 5-5, meč je bio prekinut zbog kiše, a u nastavku je Švicarac spasio tri break-lopte, te kreirao seriju od pet uzastopnih gemova za vodstvo 7-5, 3-0. Istomin više nije dobio priliku za povratak.

"Bilo je teško, vrlo težak prvi set. Nisam ja tada igrao loše, nego je Denis bio jako dobar. Bio sam sretan što sam izvukao taj prvi set iz kojeg sam izvukao pouke, pa mi je dalje bilo lakše", izjavio je Federer, koji nastupa na svojim četvrtim igrama i traži šansu za osvajanje prve pojedinačne medalje, nakon što je u Pekingu slavio zlato u paru sa Stanislasom Wawrinkom. Marc Rosset osvojio je zlato u singu za Švicarsku na Igrama 1992. godine u Barceloni.

U četvrtfinalu će Federer igrati protiv pobjednika susreta između Amerikanca Johna Isnera i Srbina Janka Tipsarevića.

Srbin Novak Đoković teško je svladao australskog veterana Lleytona Hewitta, pobjednika nad našim Marinom Čilićem u prošloj rundi, 4-6, 7-5, 6-1. Bio je to dvoboj dvojice bivših pobjednika u Wimbledonu, s time da je Đoković naslov u All England Clubu slavio prošle godine, a Hewitt prije 10 godina, a trenutno je rangiran tek na 159. mjestu. No, igra puno bolje od renkinga, što je na svojoj koži osjetio i drugi tenisač svijeta. Ipak, u sedmom susretu protiv Hewitta proslavio je šestu pobjedu. Zanimljivo, ovo im je bio već četvrti meč na travi.

Đoković je prije četiri godine u Pekingu osvojio broncu u singlu. Za polufinale u Londonu igrat će protiv Francuza Jo-Wilfrieda Tsonge, koji je sa 7-6(5), 6-4 pobijedio Španjolca Feliciana Lopeza.

Đoković ima 6-5 protiv Tsonge. Ove godine pobijedio ga je dva puta na zemlji, u Rimu i Roland Garrosu, kada je spasio četiri meč-lopte.

Plasman u četvrtfinale zasad su još izborili Argentinac Juan Martin del Potro, koji je sa 6-1, 4-6, 6-3 svladao Francuza Gillesa Simona, te Španjolac Nicolas Almagro, pobjednik protiv Belgijanca Stevea Darcisa 7-5, 6-3. (TS)