Rafa sjajan

Fantastičan meč Nadala: Federer 'pao' za veliko finale

Prvi finalist Australian Opena je 2. nositelj Španjolac Rafael Nadal koji je u još jednom velikom meču u polufinalu svladao 4. nositelja Švicarca Rogera Federera sa 6-7, 6-2, 7-6, 6-4...

Ponovo su veliki teniski rivali odigrali sjajan meč, a još jednom se Španjolac pokazao uspješnijim te sada u međusobnim dvobojima vodi 18-9. Nakon tri sata i 42 minute igre u Melbournu Nadal je, realiziravši drugu meč-loptu, izborio finale u kojem ga čeka bolji iz drugog polufinalnog dvoboja koji će u petak odigrati Srbin Novak Đoković i Britanac Andy Murray.

U reprizi finala iz 2009. godine, kada je također slavio Španjolac, prvi set je otišao na stranu Švicarca koji je u odlučujućoj igri bio bolji sa 7-5. Međutim, Nadal se ekspresno vratio u drugom setu sa 6-2, oduzevši Federeru tri puta njegov početni udarac.

Veliku borbu vidjeli su gledatelji u trećem setu u kojem su obojica po jednom oduzimala servis protivniku, a na kraju je Federer platio danak velikom broju neprisiljenih pogrešaka. Načinio ih je čak 25 u odnosu na svega 11 Nadalovih.

Ključni trenutak četvrtog seta, ali i cijelog susreta, dogodio se u devetom gemu kada je Nadal realizirao jednu od pet prilika za obrat i stigao do servisa za susret. Kod rezultata 40-30 i prve meč lopte Švicarac je ipak uspio odigrati dva sjajna poena i doći do šanse za povratak u meč.

No, u narednom poenu sve je idealno pripremio, i da je na drugoj strani mreže stajao bilo tko drugi osim Nadala, došlo bi do breaka. Nakon odličnog reterna, Federer je uputio duboku loptu u kut koju je Španjolac jedva dostigao, te iz gotovo nemoguće situacije poslao loptu koja je u dubokom luku pala na samu crtu.

Federer na to nije bio potpuno spreman, pa je relativno lagani smash izbacio izvan terena. Imao je nakon toga još jednu break loptu, ali tom prilikom nije imao šansi, a onda je na drugu meč-loptu izgradio vrlo dobru situaciju, stjerao Nadala daleko od osnovne linije, ali je završni forehand otišao u aut za veliku pobjedu drugog igrača svijeta i 2. nositelja na prvom Grand Slam turniru sezone.

Premda je u meču Federer imao 10 winnera više, preveliki broj neprisiljenih pogrešaka odnio je konačan rezultat na stranu Španjolca. Popularni "čarobnjak" iz Basela griješio je u čak 63 navrata, dok je Nadal bio znatno smireniji s 34 neprisiljene pogreške...