Drama u Parizu: Kuznjecova izbacila Serenu

Ruskinja Svjetlana Kuznjecova pobijedila je u četvrtfinalu Roland Garrosa Amerikanku Serenu Williams 7-6(3), 5-7, 7-5 nakon dva sata i 46 minuta igre u meču koji je obilovao preokretima.

Ruskinja je na kraju ipak uspjela oploditi bolju igru i ostvariti drugu pobjedu protiv Serene u sedmom međusobnom dvoboju. No, sva tri seta mogla su završiti drukčije.

U prvom je Ruskinja iskoristila indolentni početak mlađe sestre Williams i povela s 3-0 uz dva breaka, ali je nakon toga olako izgubila servis. Ipak, Kuznjecova se držala do vodstva 5-4, ali je ostala na jednom poenu kada je servirala za prvi set.

U 12. gemu je Williams stigla do set lopte na servis Ruskinje, koja je tada odigrala najbolji tenis u meču. Izvukla je taj servis, a potom serijom sjajnih udaraca u tie-breaku povela sa 6-1, te ga dobila sa 7-3.

U drugom setu je Ruskinja nastavila s odličnom igrom sve do vodstva 4-2, kada je lagano iščašila gležanj na gem lopti za 5-2. Izgubila je servis, ali je novim breakom Ruskinja stigla do vodstva 5-3 i servisa za meč.

Tada su se mnogi prisjetili njihovog ovogodišnjeg meča na Australian Openu, kada je Kuznjecova u četvrtfinalu također imala set i 5-3, ali je izgubila meč, i to sa 6-1 u trećem setu.

Dio tog scenarija dogodio se i ovoga puta. Williams je osvojila šest gemova u nizu, ne toliko zbog nekog velikog napretka u svojoj igri, koliko zbog velikog pada Kuznjecove koja joj je serijom promašaja darovala set. Serena je dobila drugi set 7-5 i povela 2-0 u trećem.

Ipak, Kuznjecova se uspjela vratiti u meč, i igrački i rezultatski. U šestom gemu je vratila break zaostatka, a u desetom je pri vodstvu 5-4 stigla do dvije meč lopte na servis Williams. Na prvoj je izbacila retern u aut, a na drugoj je promašila forhend iz terena. Ipak, nije pokleknula.

Držala je servis za 6-5 bez izgubljenog poena, a u sljedećem gemu opet je izborila 15-40, nove dvije meč lopte. Ovoga puta joj je pomogla Serena, izbacivši bekhend izvan terena.
Na kraju je Ruskinja osvojila 7 poena više u meču od Amerikanke, dojam je da je upravo za toliko bila i bolja. Iako treba reći da je Williams bila daleko od svoje najbolje igre.

Kuznjecova će u polufinalu igrati protiv Australke Samanthe Stosur, protiv koje je dosad igrala samo jednom, 2004. godine na Baliju, te pobijedila u dva seta.