Odigrao odličan meč!

Karlović šokirao japansku zvijezdu za veliki povratak Hrvatske!

Rezultat nakon prvog dana susreta prvog kola Svjetske skupine Davis Cupa između Hrvatske i Japana u Kobeu je poravnat 1:1.

Nakon što je Ivan Dodig izgubio prvi meč u Kobeu protiv Go Soeda u teških pet setova, izjednačujući bod za Hrvatsku donio je Ivo Karlović koji je odličnom predstavom u tri seta (6:4, 6:4 i 6:3) nakon samo sat i 49 minuta igre pobijedio najboljeg japanskog tenisača i 20. igrača na ATP ljestvici, Keia Nishikorija.

Bio je to prvi međusobni ogled ove dvojice igrača. "Div sa Šalate" je oduzeo servis Japancu čak četiri puta, po jednom u prva dva seta i dva puta u trećem za laku pobjedu koja je Hrvatskoj donijela važan bod. Karlović je zabio 18 asova, a Nishikoriju nije pružio niti jednu break-priliku.

U prvom setu oduzeo je servis protivniku u devetom gemu, u drugom u petom gemu nakon dvostruke pogreške Nishikorija.

Na taj je način Karlović donio prvi bod osvojen pod novim izbornikom Željkom Krajanom i spasio dan.U subotu je na rasporedu igra parova.

Dodig, koji je na papiru postavljen kao prvi hrvatski reket ranije je u pet dramatičnih setova i nakon više od četiri sati igre izgubio od domaćeg igrača, Japanca Go Soeda, inače 90. tenisača na ATP listi sa 6:7(3), 3:6, 6:4, 6:3 i 7:5.

Dodig je dobro otvorio meč , poveo 2-0 u setovima, onda je Soeda došao na svoje i vratio se u igru s dva osvojena seta izjednačivši na 2-2. U petom setu je do rezultata 4-4 svaki tenisač imao po jedan break, a onda je na Dodigov servis kod 40-15 za Soedu naš tenisač ipak uspio osvojiti gem.

No, nakon toga Soeda je uzeo servis našem tenisaču, dobio svoj servis i meč na kraju. Dodigu nisu pomogla ni 23 asa koliko ih je imao u meču ni 75 posto osvojenih poena na prvom servisu. Japanac je statistički u tome bio slabiji - imao je samo pet aseva i 63 posto osvojenih poena na prvom servisu. No, Soeda je sedam puta našem tenisaču uzeo servis, dok je Dodig realizirao pet breakova.

"Na žalost, imao sam cijeli meč, ali nisam iskoristio do kraja svoje prilike", komentirao je Dodig nakon meča .Imao je Dodig u tom meču vodstvo 2-0 u setovima.

"Mislim da nisam nešto konkretno zabrljao jer je on stvarno igrao vrlo dobro cijeli meč. Što je išlo dalje on se sve više dizao i igrao je kvalitetno. Mislim da smo oboje igrali kvalitetan meč, ali na žalost po mene on je pobijedio. Ali to je draž Davis Cupa, a nadam se da ću u sljedećim mečevima biti spreman i da ću u njima igrati još bolje i da će doći pobjede."

Soeda, inače 90. igrač svijeta, rekao je nakon meča da mu je to bio najbolji tenis i najveća pobjeda u karijeri.

"Mislim da je igrao jako kvalitetno u svakom smislu. I uvjeti su mu odgovarali, dosta je sporo, dosta je hladno i dobro za njegov tenis u kojem igra sve ravne udarce, a danas mu je sve što je zamislio ušlo u teren. To je bilo teško prihvatiti. Ja sam bio spreman se boriti, ali danas na žalost nije bilo dovoljno. Idemo dalje, sutra je novi dan."

Upitan da li je imao dovoljno snage za peti set i dali će biti spreman za dalje, Dodig je rekao:

"Fizički se dižem i radim puno sa svojim trenerom. Nekakm nikakvih problema s leđima, osjećam se odlično i nadam se da ću uskoro opet pobjeđivati." (M.I./TS)