Oproštaj hrvatskog tenisa

Del Potro zaustavio Čilića u osmini finala

Marin Čilić nije uspio izboriti četvrtfinale Australian Opena. Bolji od njega bio je argentinski tenisač Juan Martin Del Potro, osmi nositelj turnira, 5-7, 6-4, 6-4, 6-2 nakon tri sata i pet minuta igre.

Oproštajem Čilića od turnira hrvatski tenis više nije zastupljen na prvom Grand Slamu sezone.

Prvi je do breaka došao hrvatski tenisač u šestom gemu prvog seta, međutim svoju je prednost odmah potom izgubio. Do novog je breaka Čilić došao dvostrukom pogreškom Del Potra u 12. gemu pri vodstvu 6-5 i tako došao do vodstva 1-0 u setovima.

U drugom je setu jedini break napravio Argentinac u u sedmom gemu za konačnih 6-4. U trećem je setu u četvrtom gemu Čilić propustio čak četiri prilike za break, a to mu se osvetilo već u narednom gemu kada je izgubio vlastiti servis brojnim neprisiljenim pogreškama. Kasnije ga je uspio vratiti, ali i ponovo izgubiti, pa je i ta dionica pripala Del Potru sa 6-4.

U četvrtom setu Del Potro je bio dominantan i s dva je breaka, u petom i sedmom gemu sigurno priveo meč kraju i tako došao do slavlja protiv Čilića u njihovom prvom međusobnom meču i plasmana u četvrtfinale gdje će igrati protiv Rogera Federera.

Statistika na kraju meča govori da je Čilić zabio 10 aseva, uz tek 50% prvog servisa, te da je imao 48 winnera i čak 64 neforsirane pogreške. Servis Del Potru oduzeo je tri puta od ukupno deset prilika.

Argentinac je zabio osam aseva, uz postotak prvog servisa od 67%, a imao je 27 winnera i 45 neforsiranih pogrešaka. Servis Čiliću oduzeo je šest puta iz deset prilika. Upravo su se bolja iskorištenost break lopti i manji broj neforsiranih pogrešaka na kraju pokazali presudni za pobjedu Argentinca protiv Čilića, koji je na ovom turniru ostavio ukupno jako dobar dojam.

'Prva tri seta bila su jako teška za obojicu. U četvrtom sam setu rano uspio doći do breaka i tada sam i svoje servise osvajao lakše. Mislim da će Čilić umorio, ili se nešto drugo s njim dogodilo u četvrtom setu, ali rani je break bio svakako ključ u toj dionici,' izjavio je nakon meča Del Potro.