Trijumf u Japanu

Hrvatska na korak od plasmana u četvrrtfinale!

Ivan Dodig i Ivo Karlović svladali su Tatsumu Ita i Yuichija Sugitu 6-4, 6-4, 3-6, 6-3 u subotnjoj igri parova u Hyogu za vodstvo Hrvatske protiv Japana 2-1 u ogledu 1. kola Svjetske skupine Davis Cupa…

Hrvatski izbornik Željko Krajan pridružio je Karloviću Dodiga, a ne Lovru Zovka kojeg je prijavio na ždrijebu. Iako je Dodig u petak igrao više od četiri sata protiv Goa Soede, u meču u kojem je imao 2-0 u setovima i break u trećem, ali je izgubio 7-5 u petom setu, pokazalo se da to nije ostavilo nikakvog traga na Međugorcu niti fizički niti mentalno. Odigrao je vrlo dobro igru parova, baš kao i Ivo Karlović, koji je prvoga dana briljantnom igrom deklasirao Keija Nishikorija u tri seta.

Na bod u parovima je Hrvatska računala i prije početka susreta, jer ima puno bolje tenisače na raspolaganju od Japanaca, kada je ta konkurencija u pitanju. Ito i Sugita pružili su dostajan otpor našim tenisačima, ali nisu mogli uhvatiti više od jednog seta.

Japanci su prve tri-break lopte u meču izborili kada je Dodig servirao za vodstvo Hrvatske 2-0 u setovima. Naši tenisači su to izvukli i stigli nadomak pobjede.

Treći set je bio daleko najneizvjesniji. Prvo su Hrvati u gemu od gotovo 20 minuta kod rezultata 1-1 propustili četiri break-lopte. Nakon toga su spasili jednu break-loptu na servis Dodiga, a onda i tri vezane, 0-40 na servis Karlovića, koji je problematičnu situaciju riješio s prvim servisima.

No, Japanci su prvi, pokazalo se i jedini break u meču, napravili pri vodstvu 4-3 na Dodigovom početnom udarcu, što im je donijelo i set.

U četvrtom su hrvatski tenisači ponovo ubacili u višu brzinu. Poveli su s 3-0, propustili 15-40 na servis Sugite za dvostruki break, ali Japanci svejedno nisu ugrozili pobjedu Hrvatske koju je Karlović zaključio s asom nakon dva sata i 49 minuta igre.

U nedjelju, od 5 sati ujutro po našem vremenu, igraju Ivan Dodig i Kei Nishikori, a nakon toga Go Soeda i Ivo Karlović. Dakako, ukoliko Dodig svlada Nishikorija, moguće su promjene u sastavu u petom meču.

"Danas smo stvarno odigrali jako dobar meč, servirajući izvanredno. Čak i u trećem setu koji smo izgubili imali smo dosta šanse (četiri 'break' lopte kod 1:1, op.)", izjavio je Ivo Karlović, a na pitanje vjeruje li da bi već Ivan Dodig u prvom meču u nedjelju mogao zaključiti posao Karlović je dodao: "Svakako. Trenutno igra jako dobro i imat će priliku pobijediti."

Ostvarenim rezultatom bio je vrlo zadovoljan i Dodig:
"I jučer i danas sam dobro servirao, tada mi je puno lakše igrati. Kad u paru igram s Ivom sve se svodi na to da na mreži hodam i vjerojatno mi treba malo motivacije da bolje serviram. Bilo mi je gušt igrati, mislim da smo odigrali jako kvalitetno, baš kao i protiv Njemačke, ali sad smo nagrađeni pobjedom."

Iako nije dobio priliku pokazati što može na igralištu Lovro Zovko kao da je bio dio para. Veliko iskustvo igranja parova pretočio je u konzultantske aktivnosti, pa je s Krajanom razrađivao taktiku. Nije došao uzalud!
Hrvatska je sada svakako došla bliže pobjedi, a koliko odgovorio je Željko Krajan:
"Za jedan meč. Naravno, velika je razlika vodiš li ili gubiš 1-2, ali iako smo još daleko od konačne pobjede šanse su daleko veće nakon ovog uspjeha u paru", rekao je Krajan.

Nedjeljni program počet će u 5 sati po srednjoeuropskom vremenu, dvobojem Ivana Dodiga i Keija Nishikorija. Što treba napraviti da u tom meču bude odlučen i pobjednik susreta?
"Znam da će mi biti teško. Ivo je totalno razmontirao Nishikorija u petak, ali u nedjelju će to biti drugačiji tenis. Moram biti spreman, još podići igru, jer Nishikori je jako kvalitetan igrač. Mislim da će o pobjedniku odlučivati sitnice", rekao je Dodig.

Pobijedi li, Hrvatska će u četvrtfinalu Svjetske skupine od 6. do 8. travnja gostovati u  Argentini, koja je nakon prvog dana povela nedostižnih 3-0 protiv Njemačke.

Kanada – Francuska 1-1

Nakon prvog dana dvoboja 1. kola Svjetske skupine u Vancouveru između Kanade i Francuske, rezultat je 1-1.

Jo-Wilfried Tsonga donio je bod Francuzima u prvom meču laganom pobjedom protiv Vaseka Pospisila 6-1, 6-3, 6-3. Prvi kanadski reket, Milos Raonic, izjednačio je rezultat u susretu pobjedom nad Julienom Benneteauom 6-2, 6-4, 7-5.

"Cijeli meč sam uspio držati dobru, ravnu liniju, ne samo u fizičkom, već i u mentalnom smislu", rekao je 21-godišnji kanadski tenisač rođen u Podgorici.

U subotnjoj igri parova, za Kanadu su prijavljeni Pospisil i Daniel Nestor, a za Francusku Benneteau i Michael Llodra.

Pobjednik ovog susreta igrat će u četvrtfinalu protiv pobjednika meča između Švicarske i SAD-a, u kojem Amerikanci u Fribourgu iznenađujuće vode s 2-0 nakon prvog dana.