Davidenku spektakularni meč s Đokovićem!

Ruski tenisač Nikolaj Davidenko pobijedio je Novaka Đokovića 4-6, 6-4, 7-6(1) nakon tri sata i dvije minute odličnog tenisa u prvom polufinalu ATP Masters 1000 turnira u Šangaju...

Đoković je prošle godine na istom terenu, ali tada na Masters Cupu u Šangaju, čak dva puta svladao Davidenka, u skupini u tri seta i u finalu u dva. Ovoga puta je Rus spektakularnom igrom naplatio dio tih dugova, te se još više približio završnom turniru osmorice najboljih svjetskih tenisača, ATP finalu, koji se od ove godine igra u londonskoj 02 Areni.

Bio je to potpuno izjednačeni dvoboj u kojem je praktički svaki gem bio otvoren. Davidenko je bio, kao što se i očekivalo, naglašeno agresivniji tenisač na terenu, što je potvrdila i statistika na kraju meča. Rus je imao 37 izravnih poena, sedam više od Đokovića, ali i 52 neforsirane pogreške, 13 više od najboljeg sprskog tenisača, koji će od sljedećeg tjedna opet biti na trećem mjestu ATP ljestvice.

Posebno treba izdvojiti sjajnu Davidenkovu igru na mreži. Nije promašio niti jedan smeš, a morao ih je odigrati puno, te je ukupno dobio 22 od 31 poena na mreži, a Đoković tek 10 od 20. U prvom setu je Davidenko propustio tri break lopte u dva različita gema, a onda je Đoković u 10. gemu dočekao svoju šansu i breakom osigurao prvi set.

U drugom je Srbin imao vodstvo 2-1 i 15-40, dvije vezane break prilike. Kada ih je Davidenko uspio spasiti, meč se počeo okretati na njegovu stranu. U sedmom gemu je napokon stigao do prvog breaka, u devetom nije iskoristio 15-40 pri vodstvu 5-3, dvije vezane set lopte, ali je sigurno servirao za izjednačenje u setovima.

Kulminacija drame zbila se u trećem setu. Đoković je u šestom gemu imao 0-40, tri vezane break lopte, ali je Davidenko sjajno odigrao i izvukao se od te nevolje, kao i Đoković gem kasnije, kada je Rus imao dvije break prilike. Odluka je na kraju pala u tie-breaku, koji je Rus odigrao briljantno, poveo sa 5-0 i zbaio forhend winner za pobjedu 7-1! Bio je to četvrti njihov meč i druga pobjeda Davidenka.