Sredio Nishikorija

Čilić ušao u osminu finala US Opena, za četvrtfinale protiv Kližana!

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić igrat će u osmini finala ovogodišnjeg US Opena, posljednjeg Grand Slam turnira godine. U 3. kolu je u četiri seta pobijedio Japanca Keija Nishikorija...

Bilo je 6-3, 6-4, 6-7(3), 6-3 za Čilića čime se osvetio najboljem japanskom tenisaču za poraz na istom mjestu, prije dvije godine. Nishikori je 2010. pobijedio Čilića u New Yorku u pet setova, a ovom pobjedom je Čilić ujedno izjednačio omjer na 2-2 u međusobnim ogledima.

Čilić je kroz veliki dio meča bio bolji, agresivniji i točniji kada je imao priliku ugroziti suparnički servis. Četiri puta je oduzimao servis suparniku (od 12 prilika), dok je Nishikori slomio Čilića samo jednom, a imao je devet prilika za to.

U prva dva seta hrvatski je tenisač dominirao i relativno uvjerljivo došao do velike prednosti od 2-0 u setovima. Jedino je u trećem setu Nishikori uspostavio ravnotežu i iako je Čilić mogao i ranije do kraja meča, Japanac je odveo treću dionicu do tie-breaka gdje je Čilićevih 2-1 okrenuo u svojih 7-3.

No, unatoč gubitku seta Čilić se nije izgubio u svojim nakanama. Nastavio je dalje gušiti suparnika, te je vrlo brzo došao do prednosti u četvrtom setu koju do kraja nije ugrozio. Upisao je Čilić 12 aseva u meču, a imao je isti broj izravnih poena i neforsiranih pogrešaka (po 46). Osvojio je čak 76 posto poena nakon prvog servisa (47 od 62).

U osmini finala Čilić će ispred sebe imati suparnika protiv kojeg će biti u ulozi favorita. Igrat će protiv Slovaka Martina Kližana (52. igrača na svijetu).

U pitanju su 23-godišnji vršnjaci, Kližan je stariji dva i pol mjeseca, a taj je Slovak ujedno zaslužan što se Čiliću "otvorio" ždrijeb. Naime, ranije je Kližan, u 2. kolu, pobijedio Jo-Wilfrieda Tsongu, a u subotu je u tri seta pobijedio još jednog Francuza, Jeremyja Chardyja. Bilo je 6-4, 6-4, 6-4 za Kližana.

Dosad u karijeri Čilić i Kližan još nisu niti jednom igrali međusobno. (TS)