Australian Open

Čilić preko Ferrera do osmine finala

Marin Čilić odigrao još jedan odličan meč i u 3. kolu Australian Opena pobijedio Španjolca Davida Ferrera 7-6(5), 6-3, 6-4.

Čilić je time ubilježio osmu uzastopnu pobjedu ove sezone, nakon što je godinu otvorio osvajanjem ATP turnira u Chennaiju.

Marin je Ferrerov otpor slomio za dva sata i 15 minuta igre, a idući protivnik bit će mu Argentinac Juan Martin Del Potro.

Iako je prvi put u karijeri igrao protiv Ferrera, znao je Čilić da ga očekuje kvalitetan protivnik, iznimno brz tenisač protiv kojeg je ponekad potrebno odigrati i dva – tri udarca više nego protiv većine protivnika za osvajanje poena. Marin je u ključnim trenucima bio miran, koncentriran i strpljiv, a najvažniji posao zapravo je obavio u prvom setu koji je, čini se, odredio i daljnji tijek meča.

Ferrer je prvi stigao do breaka u četvrtom gemu, s 4 poena u nizu nakon što je Marin imao 40-15. Čilić nije paničario zbog izgubljenog servisa, već u sljedećem gemu vratio je break. Imao je i veliku priliku u devetom gemu, kod rezultata 4-4 stigao je do 15-40, ali nije iskoristio dvije break lopte. U tie-breaku je krenuo odlično, s dva mini-breaka stigao je do prednosti 4-1 uz dva servisa. Ferrer se vratio na 4-4, samo da bi napravio dvostruku servis pogrešku. Čilić je propustio prvu set loptu na svom servisu kod vodstva 6-4, ali mu je u sljedećem poenu opet pomogao Španjolac, njegov forhend završio je u mreži.

Marin je uzeo set nakon 57 minuta igre, iako je samo u prvom setu napravio 20 neforsiranih pogrešaka. No, budući da je stalno vodio igru, tražio poen, takva statistika nije bila kobna. Nakon osvajanja prvog seta, u nastavku je sve bilo lakše. Forhend je u nastavku odlično radio, do kraja dvoboja Marin više nije načinio pogrešni korak. Bio je miran i kada je servirao za meč, iskoristio prvu meč loptu. Završio je dvoboj s 33 izravna poena, 20 više od Španjolca, dok je omjer u neforsiranim pogreškama bio zanemarivo lošiji za hrvatskog tenisača, imao ih je 46 u meču, samo sedam više od Španjolca.

Posebno upadljiv statistički podatak vezan je uz Marinov servis. Zabio je 7 asova, nije puno, ali ipak sedam više od Španjolca. No, posebno je zanimljivo da Međugorac nije napravio niti jednu dvostruku pogrešku!

Novim sjajnim nastupom u Melbourne Parku, Čilić je obranio prošlogodišnji rezultat s Australian Opena. Tada je u 3. kolu pobijedio Čileanca Fernanda Gonzaleza, a u osmini finala zaustavio ga je Amerikanac James Blake. Ovoga puta, Čilić će za četvrtfinale igrati protiv 8. nositelja, Argentinca Juana Martina Del Potra, koji je u 3. kolu svladao Gillesa Muellera 6-7(5), 7-5, 6-3, 7-5.

Čilić još nikad nije igrao protiv Del Potra. Bit će to dvoboj vršnjaka, obojica imaju 20 godina (Marin je mlađi pet dana) i novo teško iskušenje za Marina. Del Potro nije briljirao protiv Muellera, ali je ipak pokazao kvalitetu toliko važnu u sportu. Pobijedio je makar nije igrao svoj najbolji tenis.