Čilić i Karlović završili s Madridom na identičan način

U utorak je hrvatski tenis u Madridu imao čistih 3-0, ali srijeda nije bila sretna za naše predstavnike. Marin Čilić i Ivo Karlović oprostili su se od ATP Masters Series turnira u Madridu u 2. kolu. Obojica su izgubili tie-break trećeg seta.

I Čilić i Karlović doživjeli su poraze koje je u tenisu često najteže prihvatiti, u tie-breaku trećeg seta. Bolji od Čilića, 13. nositelja turnira, bio je Nijemac Philipp Kohlschreiber 6-1, 6-7(5), 7-6(2), dok je Karlovića svladao 14. nositelj, Amerikanac James Blake 6-7(4), 6-4, 7-6(4).

Čilić je prošlog tjedna deklasirao Kohlschreibera na zemlji, i to u Njemačkoj, na ATP turniru u Münchenu u osmini finala 6-0, 6-4. Međutim, Kohlschreiber je u Madridu uzvratio i tako svladao Čilića i treći puta u četvrtom susretu. Prethodne dvije pobjede ostvario je na tvrdoj podlozi.

Budući da je Kohschreiber izborio čak 18 break prilika (iskoristio samo tri), a Čilić osam (iskoristio jednu), statistika sugerira bolju igru i veći pritisak njemačkog tenisača, koji je i znato bolje igrao na drugom servisu (59%) od Čilića (46%).

Karlović je, tako, izgubio meč u kojem je zabio 26 asova, i to na zemlji

Sasvim drukčiji meč odigrali su James Blake i Ivo Karlović. Bila je to utakmica koja je obojici tenisača ponudila samo po jednu break priliku u cijelom meču. Karlović je svoju propustio u 11. gemu prvog seta. Blake je, pak, svoju iskoristio u devetom gemu drugog seta. U tie-breaku drugog seta Blake je poveo 4-0. Karlović je uspio smanjiti na 5-4, ali je Blake iskoristio dva servisa za pobjedu. Za 6-4 je odigrao servis – volej igru, a na meč loptu je pogodio jako dobar prvi servis.

Karlović je, tako, izgubio meč u kojem je zabio 26 asova, i to na zemlji. Protiv Blakea mu je dosad dobro išlo, ali je ovoga puta Amerikanac stigao do druge pobjede u petom međusobnom susretu. Njihov dvoboj u Madridu bio je zanimljiv i u kontekstu mogućeg novog susreta u Davis Cup dvoboju Hrvatske i SAD-a u Poreču na zemljanoj podlozi ovog ljeta.

Ivan Ljubičić ostao je jedini hrvatski predstavnik u Madridu. Ljubo je saznao i protivnika za osminu finala. Bit će to, očekivano, 8. nositelj, Francuz Gilles Simon, koji je u 2. kolu svladao Talijana Fabija Fogninija 6-3, 6-2. Ljubičić protiv Simona ima 2-0 u pobjedama. Svladao ga je 2006. na zemlji u Monte Carlu, a potom i ove godine na tvrdoj podlozi u Indian Wellsu.

Dodajmo da se prvi favorit turnira, Španjolac Rafael Nadal, 'prošetao' u osminu finala, svladavši u 2. kolu Austrijanca Jürgena Melzera 6-3, 6-1. Nadalova realizacija break lopti bila je 4-4, a Melzer nije imao niti jednu u meču. Srbin Novak Đoković, treći nositelj turnira, pobiejdio je Španjolca Oscara Hernandeza 6-3, 6-3.