Rogerova crna mačka

Berdych šokirao Federera: Marin tek sad može žaliti...

Čeh Tomaš Berdych, šesti nositelj US Opena, svladao je u četvrtinalu peterostrukog pobjednika u New Yorku Rogera Federera 7-6(1), 6-4, 3-6, 6-3...

Bila je to Berdychova peta pobjeda protiv Federera u 16. međusobnom ogledu. Čeh je, što je još važnije, dobio četvrti od zadnjih sedam mečeva...

"Očito ima nešto u mojoj igri što Rogeru ne odgovara, što mu se ne sviđa i zbog čega se muči i ne osjeća se najbolje na terenu. Zna da mu mogu kreirati poteškoće. Osjećaj zbog pobjede? Odličan, bolji ne može biti", prokomentirao je Berdych, koji nikada prije ove godine nije igrao niti u četvrtfinalu US Opena. Federer, pak, prvi puta od 2003. godine nije u polufinalu u New Yorku.

"Razočaran sam. Očekivao sam da ću odigrati bolji meč, pogotovo u večernjem terminu u kojem inače imam odličnu bilancu. Iza mene je tako dobro i uspješno ljeto, bilo je normalno očekivati da ću odigrati još jedan solidan meč. Nisam to učinio", rekao je Federer, koji je u meč ušao s devet uzastopnih pobjeda, nakon titule koju je osvojio na ATP Masters 1000 turniru u Cincinnatiju, uoči US Opena.

Federer je otvorio meč s ranim breakom, ali se Berdych vratio i odigrao furiozni tie-break. Imao je Čeh 2-0 u setovima i rani break u trećem, ali je Švicarac ipak pronašao izlaz iz te situacije i odveo meč u četvrti set. Pomogle su mu i Berdychove dvostruke pogreške na break-loptama.

No, u četvrtom setu je Berdych s breakom u osmom gemu osigurao servis za meč, u kojem Švicarcu nije ponudio nikakvu priliku.

"Nisam baš mogao računati da ću pobijediti Federera bez izgubljenog seta i bez ikakavih problema. U trećem se on vratio, ali možda mi je pobjeda zbog toga još i slađa, zbog toga jer sam bio u mogućnosti u četvrtom setu nositi se s pritiskom i ponuditi još nešto dodatno", veli Berdych.

Federer je imao 14 izravnih poena više u meču (44-30), ali je napravio i gotovo dvostruko neforsiranih pogrešaka više (40-21).

Berdych će u polufinlu igrati protiv Andyja Murrayja, protiv kojeg vodi s 4-2 u pobjedama.

Serena Williams i dalje nezaustavljivo maršira na ženskom turniru. Sa 6-1, 6-3 je pobjednica Wimbledona i olimpijskog turnira u Wimbledonu sredila Srpkinju Anu Ivanović u četvrtfinalu i stigla do 41. pobjede u 43. meču. Ukupno je u pet mečeva na US Openu izgubila samo 16 gemova. U polufinalu će igrati protiv Talijanke Sare Errani.

Za Ivanović je ovo bio prvi četvrtfinale u karijeri na US Openu, kao i prvi četvrtfinale na bilo kojem Grand Slam turniru od trijumda na Roland Garrosu 2008. godine. U međuvremenu je 17 puta zaredom na Grand Slam turnirima gubila prije četvrtfinala... (TS)