Australian Open: Ljubičić i Karanušić u 2. kolu

Nakon Marina Čilića, Ive Karlovića i Maria Ančića plasman u 2. kolo prvog Grand Slam turnira sezone izborili su i Ivan Ljubičić, te Roko Karanušić.

I Ivan i Roko odrađivali su maratone u pet setova za prolaz.

Ljubičić je svladao Rusa Igora Kunjicina 4-6, 7-6(3), 7-6(7), 5-7, 6-3. Uzevši u obzir da je Kunjicin (43. na ATP ljestvici) trenutno bolje rangiran od Ivana, koji zauzima 55. mjesto na ulaznoj ATP ljestvici, ovu pobjedu Ljubičića valja tretirati kao lijep uspjeh, iako je Ljubo znatno bolji tenisač od ruskog igrača.

Za prolaz u drugu kolo radio je 4 sata i jednu minutu, ali je posao mogao i brže završiti, budući da je u sva tri seta koja je dobio ispuštao prednost. Srećom, u odlučujućem, petom setu, osigurao je doista veliku zalihu, vodstvo 5-0, pa gubitak tri gema u nizu nije bio koban. Kada je drugi puta servirao za meč, Ivan je osigurao 40-0, tri povezane meč lopte. Iskoristio je treću.

Nakon izgubljenog prvog seta, Ljubičić je i u drugom i u trećem setu imao break prednosti, ali se Kunjicin u oba navrata uspio vratiti. Ipak, hrvatski tenisač bio je bolji u dva tie-breaka. U drugom setu je dobio tie-break sa 7-3, a u trećem sa 9-7, spasivši na svom servisu jednu set loptu Kunjicina. I u četvrtom setu je Ivan prvi stigao do breaka, ali je nakon vodstva 4-2 tri puta zaredom izgubio servis, pa mu nije pomogao niti break kod zaostatka 5-4. Ipak, u petom setu je furiozni početak osigurao Ljubičiću plasman u 2. kolo turnira na kojem je 2006. godine bio četvrtfinalist, ali je u protekle dvije godine gubio već u 1. kolu.

Ivan je protiv Kunjicina čak 8 puta izgubio servis, iako je zabio 26 asova, te ubacio 68% prvih servisa. No, probleme je imao na drugom servisu, na kojem je osvojio 46% poena. Kunjicin je imao odličnu realizaciju break prilika, 8 od 10, Ivan je iskoristio 7 od 15 break lopti.

Najvažnije je da je Ivan izborio plasman u 2. kolo, u kojem će imati puno težeg suparnika. Čeka ga, naime, prošlogodišnji finalist i 5. nositelj, Francuz Jo-Wilfried Tsonga, koji je sa 6-4, 6-4, 6-0 eliminirao Argentinca Juana Monaca. Tsonga je prošlog tjedna odustao od četvrtfinalnog dvoboja na ATP turniru u Sydneyu zbog bolova u leđima, informacije su govorile da je njegov nastup u Melbourneu upitan, međutim, protiv Monaca je bio i više nego uvjerljiv. Ljubičić protiv Tsonge dosad još nije igrao.

Ugodno iznenađenje priredio je Roko Karanušić, pobjedom na startu turnira protiv 58. igrča svijeta, Francuza Florenta Serre 6-3, 1-6, 6-3, 3-6, 6-3 nakon 2 sata i 32 minute igre. Karanušić je, tako, u četvrtom pokušaju prvi puta prošao 1. kolo u Melbourneu. U četvrtom setu vodio je s 3-1, samo da bi izgubio pet gemova u nizu. U petom je, ipak, uspio zadržati koncentraciju. Serra je imao priliku za break u zadnjem gemu meča, ali se Zagrepčanin izvukao, te iskoristio prvu meč loptu. Obojica su šest puta gubili svoj servis, ali je Roko svoje breakove bolje