Jedini Hrvat

Australian Open: Karlović izborio meč s Federerom!

Jedini preostali hrvatski predstavnik na Australian Openu Ivo Karlović pobijedio je u 2. kolu Argentinca Carlosa Berlocqa i izborio ogled s Rogerom Federerom u 3. kolu...

U prvom međusobnom ogledu Karlović je za 3 sata i 20 minuta igre svladao Argentinca Carlosa Berlocqa sa 7-6, 3-6, 6-3, 6-4. Prvi set je protekao bez prilika za obrat s obje strane, a u trinaestoj igri uspješniji je bio Karlović, te je tu dionicu riješio u svoju korist sa 7-4.

Premda je u drugom setu jednom oduzeo servis Argentincu, "div sa šalate" je dva puta pokleknuo na vlastitom početnom udarcu, pa je taj set otišao na Berlocqovu stranu. Međutim, u naredna dva, Karlović je bio puno sigurniji na svom servisu, s ukupno 20 asova u susretu.

Ključni trenutak meča dogodio se u devetom gemu četvrtog seta kada je 32-godišnji hrvatski tenisač realizirao jedinu šansu koja se ukazala i oduzeo servis Berlocqu, te potom mirno odservirao za 6-4.

U 3. kolu Karlovića očekuje dvoboj s 3. nositeljem Švicarcem Rogerom Federerom koji će taj susret dočekati odmorniji jer mu je u 2. kolu Nijemac Andreas Beck zbog ozljede leđa predao bez borbe.

Do sada su Karlović i Federer igrali 10 puta, a naš tenisač je slavio samo jednom, 2008. godine u Cincinnatiju, dok su posljednja tri dvoboja pripala velikom Švicarcu. Nisu se sastajali više od dvije i pol godine, u Wimbledonu 2009. su posljednji puta odmjerili snage, a Federer je bio bolji s 3-0 u setovima.

Tri od pet posljednjih mečeva 2. kola u donjem dijelu ždrijeba kod tenisača otišla su u pet setova. Najzanimljivije je bilo u ogledu koji su igrali Amerikanac John Isner i Argentinac David Nalbandian, a na koncu je sljedeće kolo izborio 16. postavljeni američki tenisač koji je u petom setu slavio s 10-8.

Slično je bilo i u susretu između pobjednika umaškog turnira Ukrajinca Aleksandra Dolgopolova i Nijemca Tobiasa Kamkea. Prvi set je pripao Kamkeu, a u naredna dva je 13. nositelj prepustio Nijemcu samo gem po setu. Ipak, uporni Kamke se vraća u četvrtom setu, da bi konačan plasman u 3. kolo Dolgopolov ostvario sa 8-6 u odlučujućem setu.

Dugo je 10. nositelj Španjolac Nicolas Almagro lomio otpor mladog 20-godišnjeg bugarskog tenisača Grigora Dimitrova, koji se sjajno držao do petog seta, a potom potpuno potonuo bez osvojenog gema za samo 25 minuta.

Australac hrvatskih korjena Bernard Tomic razveselio je domaću publiku nadigravši Amerikanca Sama Quereya s 3-1 u setovima.