Iscrpljujuća tri seta

Australian Open: Azarenka prva finalistica

Odličan meč odigrale su 3. i 11. nositeljica, Viktorija Azarenka i Kim Clijsters, u polufinalu Australian Opena, a nakon iscrpljujuća tri seta slavila je bjeloruska tenisačica sa 6-4, 1-6, 6-3...

Bio je ovo sedmi međusobni dvoboj Azarenke i Clijsters, a u posljednja dva, uključujući ovaj u Melbournu, bolja je bila Bjeloruskinja, iako konačna statistika dvoboja koji je trajao dva sata i 12 minuta ne pokazuje bitnu prednost ni u čiju korist.

Ukupno je u meču poen više osvojila Clijsters (91-90), a uz ravnotežu u statistikama servisa, Belgijka je učinila četiri neprisiljene pogreške više, dok su obje tenisačice iskoristile po četiri prilike za obrat. Ipak, Azarenka je svoje realizirane break lopte bolje rasporedila.

U prvom setu 28-godišnja Belgijka je napravila osam više neprisiljenih pogrešaka, a Azarenka je iskoristila jednu od četiri šanse za oduzimanje servisa, dok je njena protivnica imala isti broj prilika, ali niti jednu nije iskoristila.

Drugi set ponudio je potpuno drugačiju sliku i apsolutnu dominaciju nekadašnje najbolje igračice svijeta. Clijsters je uz 100 posto ubačenog prvog servisa realizirala dvije od tri prilike za oduzimanje početnog udaraca, a smanjila je na minimimum i pogreške (5-16), tako da je vrlo lako stigla do poravnanja u setovima.

Velika bitka vodila se u odlučujućem setu u kojem je 3. nositeljica u ključnim trenucima bila koncentriranija i preciznija. Premda je u ovom setu bilo puno više i prilika i oduzetih servisa, Bjeloruskinja je u tri navrata oduzela početni udarac svojoj pritivnici, dok je Belgijki to supjelo u dva navrata, a ponovo je iskusnija Clijsters i više griješila (21-14).

U finalu će 22-godišnja Viktorija Azarenka odmjeriti snage s boljom iz ogleda još dvije pretendentice na svjetski broj jedan koji poslije Australian Opena prepušta Dankinja Caroline Wozniacki. Naime, u drugom polufinalnom dvoboju sastaju se Ruskinja Marija Šarapova i Čehinja Petra Kvitova.