Nakon što su nogometaši Reala izgubili u Madridu utakmicu 34. kola španjolske Primere od Zaragoze 3-2, ista sudbina je nešto kasnije zadesila njihove velike suparnike iz Barcelone...

Naime, Katalonci su gostovali kod Real Sociedada, te su travnjak napustili uz poraz 2-1. Dogodilo im se to makar su sve do 71. minute vodili s 1-0. To je tek drugi poraz Barçi u sezoni, prvi su upisali na samom startu od Herculesa na domaćem travnjaku.

Josep Guardiola, trener vodeće momčadi lige, je odlučio odmarati veći dio prvotimaca nakon teškog polufinala Lige prvaka protiv Reala i uoči uzvrata, ali su u prvoj momčadi ipak istrčali Messi, Xavi, Keita i Pique. Messi je ujedno i asistirao u 29. minuti strijelcu za vodstvo gostiju 20-godišnjem Thiagu Alcantari.

No, Real Sociedad je igrao hrabro, te je imao namjeru iskoristiti oslabljenog gosta (u drugom dijelu su za Barçu u igru ušli Dani Alves, Mascherano i Busquets). U 71. minuti je Ifran izjednačio, a u 83. je Mascherano skrivio jedanaesterac. Iako je Xabi Prieto pucao šeprtljavo i slabo po sredini vratiju, lopta je ipak prevarila gostujućeg vratara Pinta, te je domaćin tako došao do "pet minuta slave" u ovom prvenstvu.

Bodovna razlika je ostala ista, Barcelona i dalje ima osam bodova više od Reala.