Nogometaši Celtica svladali su na Ibroxu domaći Rangers s 2-0 u Old Firm derbiju, u sklopu 21. kola škotskog prvenstva...

Bio je ovo 390. Old Firm derbi, računajući i dvoboje u kupu, u kojem je Celtic upisao 141. pobjedu. Rangers je ostao na 156 pobjeda, a 93 utakmice između dva najveća škotska kluba završile su bez pobjednika.

Za uspjeh gostiju, apsolutno najzaslužniji je bio 25-godišnji grčki napadač i reprezentativac Georgios Samaras, koji je zabio oba pogotka. Prvi puta je poentirao u 62. minuti, a onda i u 70. iz penala, koji je sam i izborio.

Prvi je gol Samaras zabio nakon što je poslužen jednog dugom loptom pobjegao domaćoj obrani. Ipak, dojam je da je vratar Rangersa McGregor sasvim nepotrebno istrčao sa svog gola, budući da su dvojica Rangersovih igrača puhali za vrat Samarasu i sustizali ga. Grčki napadač zaobišao je vratara domaće momčadi, te gurnuo loptu u praznu mrežu.

U 70. minuti Samarasa je u kaznenom prostoru domaćina oborio Jamie Ness. Bio je to toliko očigledan penal da se čak nitko od domaćih igrača nije ni pomislio buniti kod suca. Samaras je opet bio hladnokrvan. Iako je McGregor pročitao stranu u koju će pucati, udarac je bio toliko precizan da vratar domaćina nije mogao spriječiti pogodak.

Celtic je zasluženo osvojio sva tri boda. Rangers je, doduše, imao inicijativu u prvom poluvremenu, imao je i bolje prilike, ali je Celtic u nastavku bio znatno opasniji. Gosti su na krilima raspoloženog Samarasa ostvarili treću uzastopnu pobjedu. Kenny Miller, uvjerljivo prvi strijelac prvenstva s 21 pogotkom u 16 utakmica, ovoga puta je ostao nezapažen.

U Rangersu, dakako, nije bilo hrvatskog rekovalescenta Nikice Jelavića, dok za goste nije debitirao iskusni 33-godišnji švedski nogometaš Fredrik Ljungberg, od četvrtka i službeno njihov novi član.

Celtic je povećao vodstvo na ljestvici i sada ima 45 bodova, četiri više od Rangersa na drugom mjestu. No, Rangers ima dvije utakmice manje...