Šok u Argentini

Neredi i kaos nakon ispadanja River Platea: 35 ozlijeđenih policajaca

Senzacija se ipak dogodila...

Nogometaši River Plate nisu uspjeli kroz dodatne kvalifikacije sačuvati prvoligaški status u argentinskom prvenstvu. Moćni River Plate je prvi put u povijesti ispao u drugu ligu nakon 1-1 u uzvratu protiv Belgrana.

U nedjelju je Monumental, gdje su prijašnje generacije River Plate ostvarivale ogromne uspjehe, bio poprište najvećeg mogućeg debakla. Nikada u 110-godišnjoj povijesti River Plate nije ispao u drugu ligu. U čak 33 navrata su bili prvaci, a posljednji trofej su ugrabili prije tri godine kada su bili pobjednici Clausure.

No, od tog trenutka je krenuo pad River Plate. Niti njihovi veliki suparnici, nogometaši Boca Juniorsa, ne igraju uspješno u tom periodu, no River Plate se ovom prilikom srozao strahovito nisko.

Da ih čeka velika muka u uzvratu nagovijestio je njihov suparnik Belgrano u prvom ogledu. Pobijedio je kao domaćin s 2-0 i prednost je u uzvratu sačuvao odigravši 1-1. River Plate je imao sjajno otvaranje utakmice, jer su golom Pavonea poveli već u 5. minuti. No, nakon toga nisu uspjeli doći do drugog pogotka, a u 61. minuti su ostali šokirani kada je Farre izjednačio.

Tada su River spašavala samo dva gola, no oni do kraja nisu postigli niti jedan.

Pri samom kraju su navijači River Plate opet izazivali nerede, baš kao i u prvoj utakmici. Čuvari reda su pokušali smiriti situaciju, no ogled je završio, zbog sigurnosti, nekoliko minuta prije devedesete minute.

Kaos se ubrzo proširio izvan stadiona El Monumental. Policija se sukobila s navijačima na svakom izlazu sa stadiona, prilikom čega su korišteni i gumeni meci i suzavac, dok su helikopteri nadlijetali područje. Područje oko stadiona ubrzo je ličilo na pravu ratnu zonu, budući su bijesni navijači odgovorili bacanjem kamenja, limenki i paljenjem automobila. Alberto Crescenti, šef dežurnog lokalnog medicinskog tima rekao je da je najmanje 55 osoba ozlijeđeno, od čega je navodno 35 policajaca.

U strahu od navijačkog nasilja lokalne vlasti angažirale su za osiguranje ovog susreta čak 2.200 policajaca.

Ružne scene nasilja koje su obišle cijeli svijet dolaze samo nekoliko dana prije nego li će Argentina ugostiti Copa Americu. Finale spomenutog prestižnog natjecanja trebao se odigrati 24. srpnja upravo na "El Monumentalu", ali nakon ovakvih nemilih scena takav je scenarij pod velikim upitnikom.