Fenomenalna priča

Uzalud vam milijuni: Luksemburžani nokautirali Salzburg, Dinamo postao nositelj!

Drugo pretkolo Lige prvaka već nam je donijelo veliku senzaciju – luksemburški Dudelange izbacio je bogati Salzburg, koji je tako u srpnju ostao bez europskih utakmica..

Dudelange je u prvom susretu na svom terenu slavio s minimalnih 1:0, no svejedno su im rijetki davali šanse uoči uzvrata u Austriji. Pisali smo kako Luksemburžani imaju više nego pristojnu momčad i to se još jednom potvrdilo i danas. Dudelange je vodio 0:1 i 2:3, da bi Salzburg u finišu ulovio Pirovu pobjedu 4:3.

Pomogao je Dudelange izbacivanjem Salzburga i zagrebačkom Dinamu koji će, prođe li Ludogorec, u idućem pretkolu biti nositelj.

Gosti su poveli u 25. minuti preko Thierryja Steimetza, 29-godišnjeg veznjaka kojeg su ovog ljeta doveli iz francuskog Metza. Brzo je izjednačio Jantscher, a zatim Hinteregger osigurao Salzburgu prednost uoči odlaska na odmor.

Kad se činilo da će austrijski prvak u nastavku dodati još malo gasa i lakoćom riješiti pitanje prolaska, dogodio se novi preokret. Najprije je strijelac iz prvog dvoboja, Aurelien Joachim, zabio za 2:2, da bi potom Steimetz svojim drugim zgoditkom utišao cijeli stadion.

Završna faza utakmice bila je zaista infarktna. Problemi za Dudelange počeli su 15-ak minuta prije kraja, kad je zbog drugog žutog kartona travnjak morao napustiti Sofian Benzouien. U 81. minuti Cristiano je s bijele točke precizan za 3:3, a praktički u sljedećem napadu Zarate zabija za 4:3 Salzburga kojem je do kraja trebao još jedan pogodak.

Ipak, usprkos svim silnim pokušajima Salzburga, 'mali' Dudelange junački se obranio i kreirao pravu senzaciju. Riječ je o klubu osnovanom 1991. godine, kada su se 'spojili' Alliance Dudelange, Stade Dudelange i US Dudelange. Prvaci Luksemburga bili su 10 puta, a u Europi su u 38 utakmica ubilježili tek osam pobjeda i tri remija.

Godine 1999. igrali su s Hajdukom u Kupu Uefa (1:1 doma, 0:5 na Poljudu), a prije Salzburga u tek tri navrata preskakali su kvalifikacijske 'stepenice'. U sezoni 2005/2006 kod kuće su izgubili 0:1 od Zrinjskog, pa u Mostaru napravili čudo fenomenalnim trijumfom 4:0.

Prošlo ljeto izbacili su andorsku Santa Colomu, a onda ispali od Maribora ukupnim rezultatom 1:5. Da Luksemburžani napreduju potvrdile su i dvije pobjede protiv Tre Pennea, 7:0 i 4:0, kojima su izborili 2. pretkolo sa Salzburgom. Iako se radilo o protivniku iz San Marina, činjenica jest da u Dudelangeu rade vrlo dobro. Kadar je, uz ponajbolje luksemburške igrače, prepun stranaca. Imaju ih 18, čak desetorica su Francuzi, a niz ih je sa solidnim iskustvom prvih ili drugih liga Belgije, Francuske, Nizozemske...

Dudelange je izbacivanjem Salzburga prvi puta u povijesti u jednoj sezoni prošao dva europska pretkola, a sljedeći protivnik trebao bi im biti Maribor, koji je u Sarajevo kod Željezničara otputovao s velikih 4:1 iz prvog ogleda. Čini se da će Luksemburžani tako dobiti priliku osvetiti se Slovencima za gore spomenuti prošlogodišnji poraz...

Što se tiče ostalih rezultata, izdvojit ćemo malo iznenađenje u režiji izraelske Hapoel Kiryat Shmone koja je s 2:0 svladala Žilinu i tako nadoknadila 0:1 iz prvog susreta. Prolaz su pak potvrdili MoldeNeftči Baku i Šerif, dok je Ekranas domaćom pobjedom 2:1 izbacio Shamrock, nakon 0:0 u Irskoj.

Liga prvaka, 2. pretkolo, uzvrati:

Salzburg - Dudelange 4:3 (Jantscher 28', Hintergger 37', Cristiano 81' (11m), Zarate 82' / Steinmetz 26' i 57', Joachim 48')

(Dudelange prošao dalje sveukupnim rezultatom 4:4)

Ventspils - Molde 1:1 (Kurakins 24' / Eikrem 37')

(Molde prošao dalje sveukupnim rezultatom 4:1)

Hapoel K. S. - Žilina 2:0 (Abed 70', Abihazira 77')

(Hapoel prošao dalje sveukupnim rezultatom 2:1)

Shakhter - Liberec 1:1 (p) (Kukejev 40' (11m) / Blažek 120')

(Liberec prošao dalje sveukupnim rezultatom 2:1)

Ekranas - Shamrock 2:1 (Anđelković 45', Kymantas 63' / McCabe 90' (11m))

(Ekranas prošao dalje sveukupnim rezultatom 2:1)

Šerif - Ulisses 1:0 (Samardžić 66' (11m))

(Šerif prošao dalje sveukupnim rezultatom 2:0)

Zestafoni - Neftči Baku 2:2 (Mujiri 16', Dvali 19' / Woobay 22', Sadigov 52' (11m))

(Neftči prošao dalje sveukupnim rezultatom 5:2)