Bundesliga, Ligue 1, Eredivisie

U Dortmundu otvaraju šampanjac, PSG preuzeo vrh, Twente pregazio PSV

Deset kola prije kraja njemačkog nogometnog prvenstva Borussia Dortmund postala je prilično usamljena na vrhu Bundeslige nakon nedjeljnog posrtanja imenjaka iz Mönchengladbacha...

Borussia (M) je u sklopu 24. kola njemačke lige poražena u gostima kod Nürnberga s minimalnih 1-0. Strijelac pobjedonosnog pogotka bio je Albert Bunjaku svega tri minute prije isteka 90. minute, ali i tri minute nakon svog ulaska u igru s klupe.

Napad momčadi iz Mönchengladbacha bio je vrlo jalov i nemoćan s obzirom da je gusta obrana domaćina vješto izlazila na kraj s Marcom Reusom, Mikeom Hankeom i Arangom.

Ovim porazom Borussia (M) je ostala treća s jednim bodom manje od drugoplasiranog Bayerna i čak osam iza branitelja i lidera Bundeslige - Borussije Dortmund. Nürnberg se pak ovom pobjedom probio u gornji dom Bundeslige te sada zauzima 9. mjesto.

U posljednjoj utakmici 24. kola njemačkog nogometnog prvenstva Hoffenheim i Köln odigrali su 1-1 pred 26.000 gledatelja na Wirsol Rhein-Neckar-Areni.

Poveo je Hoffenheim u 33. minuti prvim ovosezonskim golom Marvina Comppera koji je zabio glavom na asistenciju Sebastiana Rudyja.

Domaćini su vodili sve do 81. minute kada je Lukas Podolski zabio također glavom nakon ubacivanja Miše Brečka s desne strane. Bio mu je to 16. ovosezonski gol kojim se izjednačio s Robertom Lewandowskim na diobi trećeg mjesta najboljih strijelaca lige.

Za Hoffenheim je Boris Vukčević odigrao svih 90 minuta, dok je Srđan Lakić zamijenjen u 59. minuti. S druge strane, kod Kölna je Mato Jajalo odigrao cijeli susret.

Na kraju kažimo i da je braniču i kapetanu Hoffenheima Andreasu Becku žuti karton iz 74. minute bio čak deseti ovosezonski u Bundesligi i prvi je koji ih je toliko skupio.

Le Championnat: Pobjeda PSG-a za preuzimanje vrha

Nogometaši PSG-a iskoristili su subotnji kiks Montpelliera (1-1 kod Dijona) i 4-1 pobjedom nad Ajaccioom na Parku prinčeva u 26. kolu Le Championnata ponovo preuzeli vrh prvenstvene ljestvice.

Četiri različita igrača upisala su se u listu strijelaca kod PSG-a, a mrežu gostiju načeo je sjajni Argentinac Javier Pastore u 27. minuti udarcem ljevicom malo iskosa s lijeve strane u bliži kut. Bio mu je to osmi ovosezonski gol u 21. nastupu.

Već dvije minute kasnije pariški je sastav udvostručio prednost nakon sjajnog gola Jeremyja Meneza, iskosa s lijeve strane s ruba kaznenog prostora u suprotne rašlje, i činilo se da je utakmica riješena. No, gol Youanna Poularda u 42. minuti vratio je rezultatsku neizvjesnost.

Ona je ujedno i trajala do same završnice, a tada su Guillaume Hoarau i Nene potvrdili 16. ovosezonsku pobjedu PSG-a kojom su prestigli drugoplasirani Montpellier za jedan bod.

Eredivisie: Twente pregazio PSV i nanio mu prvi domaći poraz

Stao je kraj domaćoj seriji neporaženosti nogometaša PSV-a u nizozemskom prvenstvu. U derbiju 24. kola na njihovoj Philips Areni pregazio ih je Twente sa čak 6-2.

Do ove utakmice PSV je kod kuće u 11 odigranih utakmica imao 10 pobjeda i jedan remi (protiv Ajaxa 2-2), a sada su već na poluvremenu zaostajali 4-0. John, Janssen, Wisgerhof i De Jong zabili za više nego uvjerljivo vodstvo momčadi Stevea McClarena.

U nastavku, točnije u 51. minuti Twenteu je isključen Douglas i PSV je dvama golovima Toivonena uspio malo ublažiti zaostatak. No, u završnici su Fer i Janssen svojim drugim pogotkom donijeli Twenteu 14. ovosezonsku pobjedu i skok na drugo mjesto ljestvice, ispred PSV-a.

Od ostalih utakmica spomenimo domaće pobjede Feyenoorda i Ajaxa. Feyenoord je s 1-0 savladao Groningen, dok je Ajax preokrenuo zaostatak Rode i na svojoj Amsterdam Areni slavio s visokih 4-1. Junak susreta bio je Lorenzo Ebicilio koji je uknjižio hat-trick. (T.S.)