Nevjerojatni Xavi

Evo po čemu je Titova Barcelona drukčija ove sezone

Tito Vilanova rezultatski vodi Barcelonine nogometaše ove sezone jednako uspješno kao što je to ranijih sezona činio Josep Guardiola...

Vilanovina momčad, međutim, daleko češće mora preokretati rezultat, a ključne golove zabijati pred kraj utakmica. Ove je sezone katalonski klub već pet puta rezultatske zaostatke pretvarao u pobjede, dok su u čak 11 od 13 dosadašnjih odigranih natjecateljskih utakmica Messi i društvo zabijali golove u tzv. "Cesarinijevoj zoni", odnosno u posljednjim trećinama poluvremena.

Fenomen je naziv dobio po Renatu Cesariniju, talijansko-argentinskom nogometašu Juventusa koji je, nastupajući za "staru damu" između 1929. i 1935. godine, regularno odlučivao utakmice pogocima u završnim minutama poluvremena.

Dva su gola u "Cesarinijevoj zoni" Katalonci zabili i u utorak protiv Celtica na Nou Campu pri 2-1 pobjedi u ogledu trećeg kola Lige prvaka. Andres Iniesta izjednačio je na 1-1 u 45. minuti, a Jordi Alba pogodio za pobjedu u četvrtoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena.

Fantastičan je rekord u dvoboju protiv Celtica ostvario 32-godišnji veznjak Xavi Hernandez, koji je pokušao odigrati 183 dodavanja. Riječ je o apsolutnome individualnom rekordu u povijesti Lige prvaka.

Barcelona je inače u dvoboju protiv škotskih prvaka loptu u posjedu imala 82% vremena. To je četvrti najpremoćniji posjed lopte u povijesti Lige prvaka. Katalonski nogometaši vlasnici su 22 od 23 najveća postotka posjeda lopte u povijesti natjecanja.