Čaroban talent

Santos čeka Barcu u finalu: Spektakularna golčina Neymara!

Neymar je pokazao iskru svog čarobnog talenta, a nogometaši brazilskog Santosa pobijedili su domaću Kashiwu 3-1 u prvome polufinalnom dvoboju Svjetskog prvenstva klubova u japanskoj Toyoti...

Time su aktualni južnoamerički prvaci izbori nedjeljni finale u Yokohami. Čekaju protivnika iz sutrašnjega (četvrtak) drugog polufinalnog sraza, koji će se igrati u Yokohami, između Barcelone i katarskog Al-Sadda.

Pobijedili su Brazilci japanske prvake trima golovima izvan 16-erca, od čega su dva bila s preko 20 metara. Uputili su ukupno četiri takva udarca, a tri su bila neobranjiva.

Najljepši je bio onaj 19-godišnjeg napadača Neymara, koji je u 19. minuti pogodio nakon sjajnog lažnjaka plasiranim ljevonogim udarcem. Bio je to senzacionalan pogodak mladog napadača, koji je time pokazao zašto ga Pele smatra najboljim nogometašem današnjice.
Osim još nekoliko bljeskova i propuštenih prilika u koje su ga suigrači gurnuli, Naymar u ostatku utakmice nije bio na nivou na kakvom ga zamišlja njegov slavni prethodnik u Santosu, no moguće se čuvao za Barcelonu u nedjeljnom finalu.

Na 2-0 u 24. je minuti povisio najbolji Santosov strijelac Borges, nekad igrač japanske Vegalte Sendai. Japanci su u 54. minuti smanjili na 2-1 preko Hirokija Sakaija, da bi konačan rezultat postavio još jedan mladi Santosov superstar, 20-godišnji branič Danilo, koji je pogodio iz slobodnog udarca s 25 metara. Isti je prethodno sam iznudio u prodoru.
Danilo je inače igrač iz sjajnoga Santosova pomlatka kojeg je ljetos kupio Porto i potom ga ostavio u njegovu matičnom klubu na posudbi.

Iako osjetno kvalitetniji sastav od neugodnih Japanaca, igrači Muricyja Ramalha nisu polufinale izborili uvjerljivo. Dopustili su hitronoogim Japancima veliki broj opasnosti pred svojim vratarom Rafaelom Cabralom, među koja je bilo čistih zicera te jedna vratnica u 75. minuti.

Svjetsko prvenstvo klubova:

utakmica za 5. mjesto:

Monterrey – Esperance 3-2 (Mier 39, De Nigris 44, Zavala 47 / Ndjeng 31, Mouelhi 76-11m)