Roma i Chievo u četvrtfinalu

Rakitić zabio, Sevilla ispala, Lyon pobijedio bez Lovrena

Hrvatski nogometni reprezentativac Ivan Rakitić zabio je gol za svoju Sevillu u uzvratnom dvoboju osmine finala Kupa kralja protiv Valencije, ali to nije bilo dovoljno za plasman u polufinale...

Susret na Ramon Sanchez Pizjuanu završio je 2-1 u korist Seville, ali kako je u prvom susretu prije tjedan dana Valencia na Mestalli slavila 1-0, ona je prošla dalje zbog gola u gostima.

Nakon prvog poluvremena bez golova, Valencia je prva zatresla mrežu u 66. minuti. Strijelac je bio Roberto Soldado na dodavanje Jonasa. Samo četiri minute kasnije stvari je u egal vratio Rakitić koji je pospremio odbijanac nakon dalekometnog udarca Caceresa. Vratar Diego Alves udarac nije uspio ukrotiti, te je omogućio Rakitiću njegov prvi gol za andaluzijski klub od 24. travnja prošle godine kada je zabio Villarrealu u španjolskom prvenstvu. Također, hrvatskom je veznjaku ovo bio premijerni gol u Kupu kralja.

Inače, Rakitić je ušao u igru u 63. minuti umjesto Piotra Trochowskog, a u 82. minuti zaslužio je žuti karton zbog prigovora sucu. U 87. minuti našao se u lijepoj prilici, ali nije ju uspio realizirati, kao niti Kanoute poslije njega. Ipak, na kraju su domaći uspjeli doći do Pirove pobjede autogolom Ruiza u drugoj minuti sudačke nadoknade. Sevilla je u uzbudljivoj završnici imala čak priliku i za prolaz dalje, ali Kanoute u posljednjim trenucima nije bio priseban za potpuni preokret.

Levante i Espanyol uspjeli su na domaćem travnjaku preokrenuti negativne rezultate protiv drugoligaša. Levante je s 4-0 savladao Alcorcon i tako s ukupnih 4-2 izborio svoj prvi četvrtfnale Kupa kralja nakon 1941. godine u kojem će igrati protiv gradskog rivala Valencije. Espanyol je pak s 4-2 savladao Cordobu i tako s ukupnih 5-2 izorio ogled protiv najvećeg iznenađenja dosadašnjeg dijela natjecanja, trećeligaša Mirandesa.

Junak Espanyolove pobjede bio je španjolski veznjak Alvaro Vazquez, strijelac hat-tricka, a gol koji je njegovoj momčadi donio prolaz zabio je u 88. minuti. Do tog trenutka na semaforu je stajalo 3-2 za Espanyol, te bi u slučaju da je utakmica završila tim rezultatom dalje otišla Cordoba zbog gola više u gostima.

Kup Italije: Roma i Chievo u četvrtfinalu

Nogometaši Rome i Chieva izborili su plasman u četvrtfinale Kupa Italije. Roma je na svom Olimpicu pobijedila Fiorentinu s 3-0, dok je Chievo iznenadio pobjedom kod Udinesea 2-1.

Roma je u zadnjih pet godina tri puta bila finalist Kupa Italije, a dva puta, 2007. i 2008. godine, osvajala je naslov pobjednika.
Korak bliže tom cilju ''vučica'' je napravila uvjerljivom pobjedom protiv Fiorentine, uzvrativši tako ''violama'' za prvenstveni poraz 3-0 ranije ove sezone u Firenci.

Fiorentina je u prvom poluvremenu čak i bila bliže pogotku, jer je Stevan Jovetić u nekoliko navrata bio blizu.
No, u nastavku je Roma iskoristila nekoliko pogrešaka Fiorentinine obrane, te je na kraju slavila i uvjerljivije nego što je po igri zaslužila. Argentinski 19-godišnji veznjak Erik Lamela zabio je prva dva gola, a za oba mu je asistirao 16 godina stariji kapetan Francesco Totti. Zapravo, kod prvog gola u 53. minuti je Totti pokušao proći pored dvojice gostujućih igrača koji nisu uspjeli očistiti opasnost, pa se lopta od Tottijeve noge odbila do Lamele koji je iz blizine poentirao za 1-0.

U 66. minuti, Totti je lijepo i pravovremeno poslužio Lamelu koji je bio u naletu, te je opet bio precizan, s nekih 10 metara.
Vratar Fiorentine Murara Neto je u 76. minuti ispucao loptu točno prema Fabiju Boriniju, koji je bio udaljen 30-tak metara od suparničkog gola. Borini se s loptom sjurio u kazneni prostor, te je iskosa s desne strane loptu gurnuo Netu kroz noge u mrežu.

Paolo Sammarco doveo je Chievo u vodstvo u 9. minuti u gostima kod Udinesea, nakon pogreške Šveđanina Ekstranda. Krasnim golom iz slobodnog udarca u 84. minuti poravnao je Antonio Di Natale. No, u prvoj minuti sudačke nadoknade je Cyril Thereau, koji je ušao u igru u 68. minuti, donio pogotkom iz blizine neočekivanu pobjedu gostima.

Udinese je u Seriji A u devet domaćih utakmica ostvario osam pobjeda i jedan remi, bez i jednog poraza, ali taj trend nije pokazao u ovoj utakmici, iako je imao terensku inicijativu tijekom cijelog susreta. Roma će u četvrtfinalu igrati protiv Juventusa, a Chievo protiv Siene.

Francuski Liga kup: Lyon preko Lillea u polufinale

Poznati su svi polufinalisti francuskog nogometnog Liga kupa. Trostrukom branitelju naslova Marseilleu koji je već ranije osigurao plasman među četiri najbolja priključili su se Lorient, Nica i Lyon.

Pred nepunih 30.000 gledatelja na Gerlandu Lyon je protiv Lillea ostao s igračem manje već u 11. minuti kada je isključen Mouhamadou Dabo.

Kada je Joe Cole zabio u 28. minuti za 1-0 vodstvo Lillea činilo se da sve ide na stranu aktualnih prvaka, no "lavovi" iz Lyona mislili su drugačije i uspjeli su zabiti dva gola s igračem manje. Kim Källström izjednačio je na 1-1 već u 41. minuti, dok je Lisandro Lopez u 66. postavio konačnih 2-1 za Lyon u čijem sastavu nije bilo hrvatskog reprezentativca Dejana Lovrena zbog ozljede Ahilove tetive.

Nica je protiv Dijona slavila 5-3 nakon boljeg izvođenja penala u susretu u kojem je na kraju pobjednička momčad lovila rezultat u tri navrata. Regularnih 90 minuta završilo je 2-2, a nakon 120 minuta bilo je 3-3 nakon sjajnog gola iz slobodnog udarca Luciana Monzona minutu prije posljednjeg sučevog zvižduka.

U trećoj utakmici dana prvoligaš Lorient opravdao je ulogu favorita na gostovanju kod drugoligaša Le Mansa pobjedivši 1-0 golom Gilesa Sunua.

Kup kralja, osmina finala, uzvratne utakmice:

Levante – Alcorcon 4-0 (Barkero 23, Salvador 45, Iborra 52, Suarez 66), ukupni rezultat 5-2

Espanyol – Cordoba 4-2 (Vazquez 9, 20, 88 Vila 35 / Aguilar 40, Diaz 49), 5-4

Sevilla – Valencia 2-1 (Rakitić 70, Ruiz 90+2-ag / Soldado 66), 2-2