Plač i suze u Manchesteru i Londonu: Poznat rasplet Premier lige!

Odigrano je i posljednje, 38. kolo engleskog nogometnog prvenstva. U Manchester Cityju slave osvajanje trećeg mjesta koje vodi izravno u Ligu prvaka, a u Birminghamu i Blackpoolu tuguju zbog ispadanja u drugu ligu...

Cityju je u posljednjem kolu trebala pobjeda na gostovanju kod Boltona da bi sačuvali prednost ispred Arsenala i do nje su došli golovima Joleona Lescotta i Edina Džeke. Zabio je Lescott svoj treći prvenstveni gol glavom nakon ubacivanja Adama Johnsona iz kornera, dok je Džeko potvrdio velik uspjeh 'Građana' svojim drugim premierligaškim golom iz neposredne blizine. Ivan Klasnić je zaigrao je za Bolton od 76. minute, a deset minuta kasnije domaći su ostali s igračem manje nakon isključenja Daniela Sturridgea.

U kvalifikacije za Ligu prvaka tako će četvrtoplasirani Arsenal, koji je u posljednjem kolu dva puta lovio prednost Fulhama na Craven Cottageu u utakmici koja je na kraju završila s 2-2, i u kojoj su 'Topnici' od 74. minute igrali s igračem više nakon isključenja Zoltana Gere.

Manchester United i Blackpool odigrali su na Old Traffordu atraktivnu utakmicu punu golova, a na kraju su trijumfirali 'Crveni vragovi' 4-2 i tako svojim navijačima podarili pobjedu za kraj sezone i proslavu rekordnog 19. premierligaškog naslova, dok su Blackpool izbacili u drugu ligu. Blackpool je veći dio susreta odigrao vrlo kvalitetno i borbeno, te je golovima Charlieja Adama i Garyja Taylora Fletchera imao i vodstvo 2-1 koje ga je zadržavalo u elitnom razredu engleskog nogometa. Ali na kraju je prevladala kvaliteta domaćina koji su preokrenuli susret golovima Andersona, Michaela Owena i autogolom Iana Evatta. Na kraju susreta održana je prigodna svečanost u čast nizozemskog veterana Edwina ven der Sara kojem je ovo bila posljednja utakmica Premiershipa u velikoj karijeri.

Pored West Hama i Blackpoola u drugu ligu ide i Birmingham, kojeg je ondje poslao Rus Roman Pavljučenko golom u trećoj sekundi sudačke nadoknade. Naime, gostovao je Birmingham kod Tottenhama na White Hart Laneu i imao je 'povoljnih' 1-1 sve do sudačke nadoknade kada je ruski napadač odapeo s nekih 18-ak metara i uz pomoć sretnog odbijanca pogodio pod gredu Bena Fostera. Pavljučenku je to bio drugi gol na susretu, a i prvi je zabio sjajnim dalekometnim udarcem s nekih dvadesetak metara. Spursima je pobjeda potvrdila nastup u Europa ligi sljedeće sezone, a Luka Modrić sudjelovao je u njoj svih 90 minuta. Niko Kranjčar ušao je u igru u 84. minuti i tako se vrlo vjerojatno oprostio od dresa Spursa, budući se očekuje da će u ljetnom prijelaznom roku napustiti klub. Vedran Ćorluka odgledao je utakmicu s klupe.

Od ostalih susreta spomenimo još pobjede Evertona nad Chelseajem (1-0) i remi Newcastlea i West Bromwich Albiona (3-3). Everton je slavio u rezultatski nevažnom susretu golom Jermainea Beckforda iako je Chelsea imao igrača više još od 52. minute, dok je Newcastle ispustio prednost 3-0 nad WBA-om na svom St. James' Parku u susretu u kojem je Kamerunac Somen Tchoyi zabio sva tri gola za gostujući sastav.

Premiership, 38. kolo:

Aston Villa – Liverpool 1-0 (Downing 33)

Bolton – Manchester City 0-2 (Lescott 43, Džeko 62)

Everton – Chelsea 1-0 (Beckford 75)

Fulham – Arsenal 2-2 (Sidwell 26, Zamora 57 / Van Persie 29, Walcott 89)

Manchester United – Blackpool 4-2 (Park 21, Anderson 63, Evatt 74-ag, Owen 81 / Adam 40, Taylor-Fletcher 57)

Newcastle – West Bromwich Albion 3-3 (Taylor 16, Lovenkrands 39, Olsson 47-ag / Tchoyi 62, 72, 90)

Stoke – Wigan 0-1 (Rodallega 78)

Tottenham – Birmingham 2-1 (Pavljučenko 49, 90+3 / Gardner 79)

West Ham – Sunderland 0-2 (Zenden 17, Sessegnon 51)

Wolverhampton – Blackburn 2-3 (O'Hara 73, Hunt 87 / Roberts 22, Emerton 38, Hoilett 45)