Nogomet
SPORTOVI
Nogomet
Priča o Igoru Bubnjiću

Nova uzdanica Hrvatske: Preko noći od trećeligaša do Serie A!

Vijest o transferu Igora Bubnjića iz Slaven Belupa u Udinese sjajna je za hrvatski nogomet, ali i dokaz kako se poštenim radom itekako može profitirati...

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

Zanimljiva je Bubnjićeva životna priča. Rođen je u Splitu 1992., ali se nogometom počeo baviti u Daruvaru u dobi od šest godina. Kao 15-godišnjak stigao je u Slaven Belupo, igrao za kadete i juniore, no seniorski nogomet okušao je tek u trećeligašu Koprivnici.

U siječnju ove godine trener Roy Ferenčina odlučio se kockati. Povukao je s posudbe nedokazanog braniča i promovirao ga u ožujku protiv Osijeka. Bubnjić se pokazao spremnim za velike stvari, stoga je novu sezonu započeo kao član udarnih 11 Slavena, a postao je i mladi reprezentativac Hrvatske. Interesantno, Udinese ga je kupio – 'slučajno'!

„Skauti nisu došli nužno pratiti Bubnjića, ali on je iskočio u utakmicama koje su gledali“, kazao je Pavo Crnac, pomoćnik Ferenčine, pa istaknuo vrline 20-godišnjeg stopera:

„Mlad je, brz, visok i ima sjajnu lijevu nogu. Zna igrati nogomet, talentiran je i s ove četiri predispozicije spreman je postati klasni igrač.“

Nekome će zvučati čudno, no možda je i veća stvar da je Bubnjića odlučio kupiti Udinese, nego primjerice Inter i Milan. Riječ je o klubu koji je sinonim za prave i isplative kupovine, i to ne samo u Italiji. Udinese na svom rosteru, odnosno pod ugovorom, redovito ima preko 70 igrača. Više od 25 godina vodi ih predsjednik Giampaolo Pozzo, koji je u Udinama razvio vjerojatno najbolju skautsku mrežu u cijelom svijetu. Tamo pojam 'horuk' kupovina ne postoji; svaki igrač na kojeg će Udinese eventualno potrošiti novac 'secira' se do najsitnijih detalja.

Poznato je da u Udinama postoji objekt gdje skauti praktički 24 sata dnevno gledaju susrete svih mogućih liga, od Albanije do Zimbabvea. Pokaže li se neki nogometaš zanimljivim, tada je nerijetko slučaj da ga uživo ide promatrati i nekoliko skauta. Dakako, svatko pojedinačno i na neku novu utakmicu. Slože li se na kraju recimo trojica skauta da je određeni igrač kvalitetan, jasno je da 'materijala' i razloga za kupovinu ima. Ako ništa drugo, onda je mogućnost pogreške i rizika svedena na minimum...

Nije zanemarivo ni kako su u Udinama savršeno realni. Rezultat je bitan, ali 'megalomanskih' očekivanja i zahtjeva - nema. Nekoć je, od 1983. do 1985., 'bijelo-crni' dres nosio i slavni brazilski velemajstor Zico. Danas na stadionu Friulliju toga nema, kao što nema ni super bogatih ugovora. Jedini čovjek koji u Udineseu zarađuje više od milijun eura je stari lisac Antonio Di Natale, koji s 25+ golova svake sezone isplati i posljednji cent. Pozzo je itekako svjestan da Udinese ne može kraj Juventusa, Milana, Intera, pa čak i Rome ili Napolija, te kao jedini ispravni put vidi ulaganje u omladinski pogon, kako bi klub možda dugoročno profitirao i na taj način 'sustigao' bogatu konkurenciju.

Razlog što u klupskim vitrinama nema trofeja svakako leži i u lokalnom stanovništvu. Naime, Udine su grad sa stotinjak tisuća stanovnika na sjeveroistoku Italije, gdje se živi dobro i gdje ljudi razmišljaju trezvenije. Prevedeno, oni su potpuno zadovoljni ponekim naletom euforije, napadačkim nogometom njihovih ljubimaca, te redovnim gledanjem – iz godine u godinu – Juventusa, Intera i Milana kako gostuju, a nerijetko i gube na Friulliju.

U posljednjih pet godina Udinese je na Sanchezu (Barcelona), Quagliarelli i Inleru (Napoli), Iaquinti, Isli i Asamoahu (Juventus) zaradio 90 milijuna eura. A odlazili su i Zapata, Dossena, Pepe, Luković, Handanovič, Felipe... Svi redom za cifre između šest i devet milijuna eura. U istom periodu najskuplje su platili Brazilca Maicosuela za 5.3 milijuna eura, dovedenog zapravo ovog ljeta. Svejedno, niti odlasci najvećih zvijezda, a dolasci 'anonimnih' zamjena nisu ih spriječili da zadnje dvije sezone budu na pragu Lige prvaka. Izbacivali su ih Arsenal i Braga, ali na Friulliju ne posustaju...

Od 2010. trener je Francesco Guidolin, čiji je posao prilično siguran i koji forsira karakteristični stil Udinesea s trojicom igrača u posljednjoj liniji. Baš im fali lijevi stoper, jer Talijan Coda najslabija je točka, pa je prilično izvjesno da će Bubnjić dobiti svoju šansu. Međutim, prije toga će morati odraditi cijelu sezonu u Slavenu, budući da iza sebe ima samo 34 utakmice na seniorskoj razini. Tek onda čeka ga petogodišnji ugovor s Udineseom i prilika da od sljedećeg ljeta s novim suigračima krene s iste startne pozicije. Tako to rade vrhunski klubovi!

Bubnjić nije mogao izabrati bolju sredinu i klub od Udina i Udinesea na početku inozemne karijere, a ovim transferom postao je jedan u nizu hrvatskih braniča u Italiji. Vrhunske napadače talijanske lige nekada su čuvali Dario Šimić u bojama Intera i Milana, te Igor Tudor u Juventusu, gdje je preko Livorna stigao i Dario Knežević... Ne sumnjamo da istim putem može nastaviti i - Igor Bubnjić. Na naše veliko zadovoljstvo, vrlo je izgledno da će hrvatska nogometna reprezentacija dobiti novu 'stoperčinu' Serie A formata...

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite GOL.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider

Prati nas na Instagramu!
Hrvatska ide ponovno na noge FRANCUSKOJ... ⚽️😵‍💫

✅️ Prvu utakmicu 20. ožujka igramo u Hrvatskoj. 
🤝 U polufinalu nas čeka bolji iz dvoboja Nizozemske i Španjolske.
Brojimo sitno do početka ždrijeba. ⚽
Loše vijesti za Modre pred dvije domaće utakmice u Ligi prvaka... ⚽
Hvala legendo! ❤️💛❤️ 🎾