Gledao ih Massimo Moratti

Nesuđena zvijezda Hajduka postala prvak Europe: Zaustavio Ajax!

U velikom slavlju Interovih mladih nogometaša u Londonu sudjelovao je i bivši nogometaš Hajduka...

Interova Primavera, igrači do 21 godine, neslužbeni su prvaci Europe! U finalu turnira The Next Generation Series izvođenjem jedanaesteraca svladali su favorizirani Ajax. U 120 minuta igre bilo je 1:1, a za Inter je nastupio i bivši igrač Hajduka Marko Livaja, koji je zimus vraćen iz Cesene za koju je debitirao u Serie A, igrao je do 80. minute. Biranim riječima o njemu je govorio trener Andrea Stramaccioni (36):
„Imali smo problema s Ajaxovom lijevom stranom, ali tamo sam prebacio Livaju, koji ih je zaustavio!“

Inter je poveo golom Samuela Longa u 44. minuti, a Ajax je izjednačio četiri minute kasnije preko Stefana Denswila. Treba reći da su Interu isključena dva igrača, u 70. i 120. minuti. U Londonu je sa svojim mladim igračima bio i Interov predsjednik Massimo Moratti što dovoljno kazuje s kolikim je ambicijama milanski klub ušao u prvo izdanje ovog natjecanja. Valja napomenuti da The Next Generation Series nije natjecanje pod okriljem Uefe, tek od sljedeće sezone Uefa bi trebala osnovati juniorsku ligu prvaka, u kojoj bi trebao igrati i Hajduk kao prvak Hrvatske. A u Next Generation sudjelovali su još Tottenham, Liverpool, Basel, PSV, Aston Villa, Ajax, Rosenborg, Fenerabahce, Barcelona, Marseille, Celtic, Manchester City, Sporting, Wolfsburg i Molde.

Natjecanje je započelo još ljetos, igralo se po skupinama i Inter baš nije najbolje počeo. Tottenham ga je "unakazio" u 1. kolu, u pobjedi 7:1 Siščanin Tomislav Gomelt za 38 minuta zabio je tri gola i dobio crveni karton! Kasnije je Inter došao k sebi, a 19-godišnji Livaja je povratkom iz Cesene zauzeo poziciju u napadu u završnici natjecanja.

Prvi favorit bio je Ajax, koji je s 3:0 izbacio Barcelonu, u polufinalu je sa 6:0 demolirao Liverpool, ali Talijani su na kraju bili uspješniji. Inače, Inter je u polufinalu s 2:0 svladao Marseille, a kolo prije bio je bolji od Sportinga. The Next Generation Series igrat će se i sljedeće sezone, ali pitanje je kako će na to pozivno natjecanje odgovoriti Uefa sa svojom Ligom prvaka. Inter je do finala te neslužbene Lige prvaka došao preko Marseillea i Sportinga, a Ajax je razbio Barcelonu i Liverpool! (Agencija VLM)