Lyon osvojio Kup

Bilić i Lyon u šoku, Lovren iz ekstaze u suze: Euro pod upitnikom

Nogometaši Lyona pobjednici su Francuskog kupa. U finalu igranom na pariškom Stade de Franceu svladali su trećeligaša Quevilly s 1-0...

Lyonu je to peti osvojeni Francuski kup u povijesti i prvi trofej nakon 2008. godine. Prvi je to naslov od dolaska u Francusku i za hrvatskog nogometaša Dejana Lovrena koji je nastup u pariškom finalu okončao već u 18. minuti kada je morao napustiti igru zbog ozljede. Nakon jednog je zračnog duela krivo doskočio i ozlijedio desni gležanj. Iznesen je na nosilima uz bolnu grimasu. Odmah je prebačen u bolnicu, a prema prvim informacijama radi se o rupturi Ahilove tetive. Lovrenu je čak ugrožen nastup na Euru. Zbog toga je vjerojatno u šoku i izbornik hrvatske reprezentacije Slaven Bilić.

"Sretan samo zbog momčadi. Pobjeda je najvažnija. Plakao sam kad sam čuo da smo pobijedili. Što se tiče situacije s mojim gležnjom, čini se da je loša. Ali, sutra ćemo napraviti dodatne testove kako bi točno dijagnosticirali ozljedu", rekao je Lovren nakon utakmice.

Quevilly je u ovosezonskom izdanju kupa izbacio prvoligaše Marseille i Rennes, ali za treću veliku senzaciju ipak nije imao snage. Praktički je cijelo vrijeme bio u podređenom položaju iako je u 66. minuti imao dobru priliku, no loptu je nakon udarca Anthonyja Laupa vratar Lyona Hugo Lloris vršcima prstiju skrenuo u gredu.

Lyon je do vodstva, a pokazalo se i pobjedničkog pogotka, stigao u 28. minuti kad je Alaxandre Lacazette dobio duel s golmanom Quevillyja Yassineom El Kharroubijem na desnoj strani kaznenog prostora, te potom zavrnuo loptu u sredinu gdje ju je dočekao i u praznu mrežu pospremio Lisandro Lopez. Bio mu je to već sedmi pogodak u šest ovosezonskih utakmica u Francuskom kupu.

Spomenimo i da je Lyon, točnije Lacazette, u 50. minuti pogodio gredu, a u završnici je Jimmy Briand izbio sam pred El Kharroubija, ali ga nije uspio svladati.

Ti se promašaji, ipak, nisu pokazali skupima, Lyon je osvojio trofej i ulaznicu za Europa ligu. Ukoliko, pak, kojim slučajem kroz prvenstvo uspije uhvatiti Ligu prvaka, onda će u Europa ligu Quevilly koji je i drugi put u povijesti poražen u finalu Francuskog kupa. Davne 1927. je bolji bio Marseille.

Serie A: Simplicio spasio bod Romi protiv Napolija

Napoli je u zadnjih pet minuta utakmice 35. kola Serije A protiv Rome na Olimpicu ušao s prednošću 2-1, ali je u 88. minuti Fabio Simplicio poravnao i ostavio domaće nogometaše u igri za treće mjesto.

I osvojeni bod dovoljan je Napoliju da se, doduše uz utakmicu više, bodovno poravna s trećeplasiranim Lazijem, no gosti su iz Rima umalo odnijeli i puni plijen.

Krajem prvog dijela Marquinho je doveo domaće u vodstvo, no već nakon četiri minute nastavka stvari je na početak vratio Zuniga. Trener Napolitanaca Walter Mazzarri u 52. minuti povukao je odličan potez ubacivši u igru Makedonca Gorana Pandeva koji je 15 minuta kasnije asistirao Edinsonu Cavaniju za vodstvo gostiju 2-1. Bio je to 22. pogodak Cavanija ove sezone u Seriji A, a na ljestvici strijelaca sada drži drugo mjesto s dva gola manje od Milanovog Zlatana Ibrahimovića.

szólj hozzá: Gol de Fabio Simplicio

Ipak, da ne bi momčad Luisa Enriquea doživjela i 5. poraz u zadnjih sedam susreta, pobrinuo se Simplicio svojim 4. ligaškim golom sezone u 88. minuti.

Uz derbi u glavnom gradu "vruće" je bilo i na Siciliji gdje su lokalni derbi odradili Palermo i Catania, a na koncu je završilo s "miroljubivih" 1-1. Poveli su gosti preko braniča Legrottagliea u 25., a poravnao je Miccoli u 47. minuti. Omaleni napadač Palerma upisao je svoj 13. gol sezone, a na kontu ima i isto toliko asistencija. Igor Budan ušao je u igru u 82. minuti za domaće. U zadnjih osam sicilijanskih derbija Palermo je slavio samo jednom.

U preostalom subotnjem ogledu 35. kola Cagliari i Chievo su odigrali bez golova 0-0.

Primera: Remi Villarreala i Osasune

U posljednjoj subotnjoj utakmici 36. kola španjolske Primere Villarreal i Osasuna su odigrali neodlučeno 1-1.

"Žuta podmornica" je povela u 44. minuti, a strijelac je, treći put ove sezone u prvenstvu, bio Bruno Soriano. Gosti iz Pamplone su izjednačili u 72. minuti nakon što je Raul Garcia sjajnom parabolom s vrha šesnaesterca matirao Diega Lopeza.

Villarreal je ovim rezultatom ostao na 17. mjestu i ima četiri boda više od Sportinga koji je u zoni ispadanja. Dva će kluba u utorak u Gijonu međusobno odmjeriti snage u utakmici zaostalog 20. kola. Osmoplasirana Osasuna je, pak, i dalje u igri za plasman u Europu.(I.M./TS)