Arsenal u Ligi prvaka

Luda utakmica na oproštaju Alexa Fergusona - 10 golova!

Manchester United odigrao je 5:5 na gostovanju kod West Bromwich Albiona, u oproštajnoj utakmici Alexa Fergusona od klupe Uniteda...

Posljednje kolo Premiershipa ponudilo je pregršt uzbuđenja. WBA i Manchester United odigrali su utakmicu kakva dugo nije viđena na travnjacima elitne engleske lige. Domaćin je izvukao remi iako je Manchester United poveo 3:0.

Junak utakmice bio je mladi belgijski reprezentativac Romel Lukaku koji je ušao u drugom poluvremenu i zabio hat-trick.
Bila je to spektakularna utakmica za spektakularan oproštaj Alexa Fergusona od klupe Manchester Uniteda.

Arsenal je pobjedom u Newcastleu od 1:0 izborio kvalifikacije za Ligu prvaka. Gol odluke postigao je Laurent Koscielny u 52. minuti. Chelsea je pobjedom od 2:1 protiv Evertona potvrdio izravan plasman u Ligu prvaka. Tottenham je golom Garetha Balea u finišu utakmice slomio Sunderland, ali budući da je Arsenal pobijedio, ostao je na petom mjestu koje vodi u Europsku ligu.

NEW 0-1 ARS by GoalF

Iako su Chelsea, Arsenal i Tottenham igrali odlučujuće utakmice za plasman u Ligu prvaka, najveća je pozornost engleske javnosti svejedno bila na ogledu West Bromwich Albiona i Manchester Uniteda na Hawthornsu, jer je u pitanju bila posljednja utakmica velikog 71-godišnjeg škotskog stručnjaka Alexa Fergusona na klupi Manchester Uniteda. Nakon 27 sezona i 38 trofeja koje je osvojio s ''crvenim vragovima'', Ferguson se odlučio povući u mirovinu, nakon što je već davno ranije u ovoj sezoni osigurao svoj 13. naslov engleskog prvaka, a klubu je donio jubilarnu 20. titulu.

Junak utakmice - Romel Lukaku

Iako utakmica o ničemu nije odlučivala, Sir Alex je imao priliku iskusiti kako je za njegove živce odluka o odlasku u mirovinu vjerojatno dobra. Naime, United je do 81. minute vodio s 5-2, a na kraju je završilo s nevjerojatnih 5-5! Junak osvajanja jednog boda za domaću momčad bio je trostruki strijelac Romelu Lukaku, 20-godišnji Belgijanac koji u WBA-u igra na posudbi iz Chelseaja. Sva tri gola zabio je Lukaku u drugom poluvremenu, a onaj zadnji za konačnih 5-5 u 86. minuti. Sezonu je, tako, završio sa 17 prvenstvenih pogodaka. Postao je tek treći igrač u povijesti Premiershipa koji je Manchester Unitedu uspio zabiti hat-trick, nakon Bentleyja i Kuyta.

Gledatelji su svjedočili prvoj utakmici u povijesti Premiershipa u kojoj su obje momčadi zabile po 5 golova. Zadnji puta se rezultat 5-5 u najjačem razredu engleskog nogometa dogodio još 1984. godine u ogledu Newcastlea i Queens Park Rangersa. Manchester United je, pak, jedinu ligašku utakmicu u povijesti kluba s rezultatom 5-5 odigrao 1895. godine protiv Lincolna u Diviziji 2!

Wayne Rooney nije bio u kadru Uniteda

Iako je njegova momčad prosula pobjedu, Sir Alex Ferguson je sa širokim osmijehom izašao na igralište nakon utakmice i primao čestitke za grandioznu karijeru sa svih strana. U drugom poluvremenu je u igru poslao trojicu svojih veterana, Giggsa, Scholesa i Ferdinanda. Paulu Scholesu je ovo bila zadnja utakmica u karijeri, jer odlazi u mirovinu, ovoga puta definitivno. Wayne Rooney nije bio u kadru svoje momčadi. Uprava kluba Rooneyju je dala dopuštenje da preskoči gostovanje na Hawthornsu, budući njegova supruga Coleen očekuje rođenje njihovog drugog djeteta.

Robin van Persie, vodeći strijelac Premiershipa, zaključio je svoju prvu sezonu u Manchester Unitedu s 26. pogotkom sezone. Zabio je za vodstvo gostiju 4-2 u 53. minuti.

Rafael Benitez uspješno je okončao svoj mandat privremenog menadžera Chelseaja. Nakon što je s momčadi osvojio Europa ligu, uspio je osigurati i 3. mjesto u prvenstvu, koje izravno vodi u Ligu prvaka. ''Plavci'' su u zadnjem kolu na Stamford Bridgeu svladali Everton s 2-1 golovima Mate u 7. minuti i Torresa u 76. Za goste je u 14. minuti. poentirao Naismith, kojeg je u 66. minuti zamijenio naš Nikica Jelavić. David Moyes tako se od klupe Evertona oprostio s porazom. Od iduće sezone vodit će Manchester United.

Mrtva utrka Arsenala i Tottenhama

Arsenal i Tottenham, rivali iz sjevernog Londona, vodili su do zadnjeg kola mrtvu utrku za četvrto mjesto, koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Na kraju ga je osvojio Arsenal, zahvaljujući pobjedi 1-0 u gostima kod Newcastlea. Pogodak je vješto iz blizine postigao Koscielny. Loptu mu je iz teške pozicije prebacio Mertesacker.

Tottenhamu domaća pobjeda 1-0 protiv Sunderlanda nije bila dovoljna, opet je, kao i prošle sezone, ostao za korak kratak u borbi za Ligu prvaka, jer je osvojio bod manje od Arsenala. Gareth Bale je u 89. minuti zabio prekrasan gol s lijevom nogom udarcem izvan kaznenog prostora. Prvenstvo je okončao kao treći strijelac s 21. golom.

Manchester City neslavno završio sezonu

Manchester City, prvak iz prošle sezone, neslavno je okončao sezonu, domaćim porazom od Norwicha 3-2. Oba gola za domaćine zabio je 22-godišnji Jack Rodwell, prvi u 30. minuti na asistenciju Edina Džeke. City se dvaput vraćao nakon zaostatka, ali je u 65. minuti Howson zabio za konačnih 2-3. Norwich je tako zabio Cityju šest pogodaka ove sezone, više od bilo koje druge momčadi.

Swansea je ove sezone zabio prvi gol u Premiershipu, Michu protiv QPR-a, te je primio zadnji gol sezone, u domaćem porazu od Fulhama 3-0. U tom ogledu je taj zadnji pogodak postigao Emanuelson u 3. minuti sudačke nadoknade. Mladen Petrić odgledao je cijelu utakmicu na klupi Fulhama.

Hat-trick Kevina Nolana

Liverpool je vrlo skromnu sezonu, koju je okončao na sedmom mjestu, završio pobjedom na Anfieldu protiv Queens Park Rangersa 1-0 golom Coutinha u 23. minuti. Uz Lukakua, još jedan igrač je ostvario hat-trick u zadnjem kolu. Učinio je to Kevin Nolan u domaćoj pobjedi svog West Hama protiv Readinga 4-2.

Podsjećamo, još od ranije je bilo poznato da ligu napuštaju Wigan, Reading i Queens Park Rangers. Ove sezone postignuta su 1063 pogotka u Premiershipu, tri manje nego u prošloj sezoni… (I.M./TS)

Premiership. 38. kolo:

West Browmich Albion – Manchester United 5-5 (Morrison 40, Lukaku 50, 81, 86, Mulumbu 81 / Kagawa 6, Olsson 9 – ag, Büttner 30, van Persie 53, Hernandez 63)

Chelsea – Everton 2-1 (Mata 7, Torres 76 / Naismith 14)

Newcastle – Arsenal 0-1 (Koscielny 52)

Tottenham – Sunderland 1-0 (Bale 89)

Manchester City – Norwich 2-3 (Rodwell 30, 49 / Pilkington 26, Holt 54, Howson 65)

Liverpool – Queens Park Rangers 1-0 (Coutinho 23)

Southampton – Stoke 1-1 (Lambert 57 / Crouch 47)

Swansea – Fulham 0-3 (Kačaniklić 22, Berbatov 78, Emanuelson 90+3)

West Ham – Reading 4-2 (Nolan 23, 79, 87, Vaz Te 34 / McCleary 53, Le Fondre 55)

Wigan – Aston Villa 2-2 (Boyce 20, Baker 45+2 – ag / Bent 5, Vlaar 60)