VIDEO Kup kralja: Barcelona remizirala i prošla, Xavi za povijest!

Nogometaši Athletic Bilbaa i Barcelone odigrali su 1-1 na San Mamesu u uzvratnom dvoboju osmine finala španjolskog Kupa kralja...

Kako je prva utakmica, 21. prosinca na Nou Campu, završila 0-0, Barcelona je prolaz izborila zahvaljujući pogotku u gostima.

Ne može se reći da su Katalonci prošli na mala vrata jer su igrački bolja momčad, premda ne očekivano, bili i u Bilbauu. Terensku su dominaciju okrunili u 74. minuti pogotkom Erica Abidala nakon akcije Xavija Hernandeza i Lionela Messija. Francuz je zabio svoj prvi gol u 130. službenom nastupu u Barceloninu dresu. Statistika govori da mu je ovo uopće prvi pogodak u 11 sezona dugoj profesinalnoj karijeri.

U 54. minuti Francuz je pretrpio udarac u glavu od predmeta bačenog s tribina. Premda je neko vrijeme ležao držeći se za lice, hrabro je odigrao utakmicu do kraja i osvetio se golom.

Baski su do izjednačenja došli u 84. minuti preko svog najboljeg strijelca, igrača i jedinog reprezentativca, Fernanda Llorentea.

David Villa je do kraja utakmice imao stopostotnu prigodu za pobjedu, ali ju je amaterski uprskao.

Xavi Hernandez odigrao je svih devedeset minuta za goste i upisao rekordni 550. službeni nastup u Barçinu dresu. Do srijede je bio izjednačen na vječnoj listi nastupa s braničem Miguelom "Miguelijem" Bernandom koji je u razdoblju od 1973. do 1988. godine odigrao 549 utakmica za Katalonce.

Nadalje, Barcelonu je 150. puta s klupe vodio Josep Guardiola. Samo su petorica trenera prije njega toliko izdržala na vrućoj Barçinoj klupi. U tom broju utakmica Guardiola je ostvario omjer od 110 pobjeda, 27 remija i samo 13 poraza, a sve to zapakirao u osam naslova u samo godinu i pol vođenja momčadi.

Dodajmo ovome i da je remijem Barcelona produljila niz utakmica bez poraza na brojku 25. Klupski rekord koji datira iz 1973/74 iznosi 27.

Prolaz u četvrtfinale izborili su također Sevilla i Deportivo iz La Coruñe. Sevilla je uzvratnom srazu andaluškog derbija nadigrala Malagu u gostima 3-0 (ukupno 8-3), dok je Deportivo na svom Riazoru tek nakon produžetaka slomio otpor drugoligaša Cordobe. Nakon 90 minuta bilo je 1-1, baš kao i u prvom dvoboju u Cordobi, s tim da su gosti poveli preko Arteage u 86. minuti. Iz 11-erca je Adrian Lopez izjednačio u 90., da bi još dva gola (i još jedan iz penala) postigao u produžecima za konačnu 3-1 pobjedu.

Kup kralja, osmina finala, uzvrati:

Athletic Bilbao – Barcelona 1-1, prva utakmica 0-0 (Llorente 84 / Abidal 74)

Deportivo La Coruña – Cordoba 3-1, produžetak, 1-1 (Adrian 90, 101, 120 / Arteaga 86)

Malaga – Sevilla 0-3, 3-5 (Romaric 51, Perotti 65, Luis Fabiano 89)