VIDEO Heroj Mandža: Nova dva gola spasila Wolfsburg od 2. lige!

U dramatičnom posljednjem kolu Bundeslige Mandžukić se pokazao velikim spasiteljem i herojem.

Odigrano je posljednje, 34. kolo njemačkog nogometnog prvenstva. U njemu su istaknutu ulogu odigrali i hrvatski nogometaši, posebice Mario Mandžukić koji je svom Wolfsburgu osigurao opstanak u ligi.

Wolfsburgu je na gostovanju kod Hoffenheima trebala pobjeda kako bi sigurno ostao u ligi, a nije sve dobro izgledalo po "vukove" početkom drugog poluvremena kada je Roberto Firmino zabio za 1-0 vodstvo Hoffenheima. U tim su trenucima u vodstvu bili i Wolfsburgovi konkurenti u borbi za opstanak Eintrfacht (kod Borussije Dortmund) i Borussia Mönchengladbach (kod HSV-a). No, onda je na scenu stupio Mario Mandžukić i dvama golovima u 60. i 73. minuti donio potpuni preokret.

Prvi je gol Mandžukić zabio nakon proigravanja Cicera u prostor, pametno proguravši loptu kraj suparničkog vratara u suprotni donji kut, a drugi glavom s ruba peterca nakon proigravanja Dejagaha. Bili su mu to sedmi i osmi ovosezonski prvenstveni gol, a sve ih je zabio u posljednjih sedam kola. Točku na i na kraju je postavio Grafite koji je glavom skrenuo udarac Brusta, a valja reći da je trener Wolfsburga Felix Magath Mandžukića zamijenio u 87. minuti.

''Jako smo sretni i osjećamo veliko olakšanje. Bilo je to nevjerojatno stresnih 90 minuta. Dobro smo ušli u utakmicu, ali smo početkom nastavka primili gol. Kada smo već bili jednom nogom u drugoj ligi, pokazali smo drugo lice. Bio sam jako napet do samog kraja, nikada nisam ovako nešto iskusio u karijeri'', rekao je trener Wolfsburga Felix Magath.

Srđan Lakić zabio je gol u 3-2 domaćoj pobjedi Kaiserslauterna nad Werderom. Zabio je u 30. minuti, a bio mu je to 16. ovosezonski gol. Tako se na najljepši mogući način oprostio od Kaiserslauterna, budući će od sljedeće sezone zaigrati za Wolfsburg. Travnjak je hrvatski napadač napustio u 88. minuti.

Treći hrvatski igrač koji se upisao u strijelce u posljednjem kolu bio je Mato Jajalo, a zabio je, pokazalo se, odlučujući gol u 2-1 domaćoj pobjedi Kölna nad Schalkeom. Odapeo je Jajalo desnicom s nekih 20 metara i smjestio loptu ravno pod gredu Manuela Neuera. Bio je to njegov drugi ovosezonski gol, a na travnjaku je proveo svih 90 minuta.

Borussia Dortmund osigurala je naslov prvaka već ranije, a u posljednjem je kolu titulu proslavila 3-1 pobjedom nad Eintrachtom na svom Signal-Induna-Parku i tako momčad iz Frankfurta poslala u drugu ligu. Borussiju na putu do pobjede nisu omela niti dva promašena penala (Barrios i Dede, op.a), te je na kraju došla do pobjede dvama golovima Lucasa Barriosa i autogolom Marca Russa.

Pored Borussije Dortmund sljedeće će sezone izravno u Ligu prvaka Bayer Leverkusen, dok je Bayern najelitnije klupsko nogometno natjecanje morati izboriti kroz kvalifikacije. Hannover i Mainz natjecat će se u Europa ligi, dok su iz prvog razreda njemačkog nogometa ispali Eintracht i St. Pauli. U razigravanje za opstanak će Borussia Mönchengladbach.